След 2035 г. производството на мляко в Европа ще намалее, животновъдството също ще бъде засегнато

Според проучване на Европейската комисия, проведено през декември 2024 г., производството на мляко и млечни продукти в Европейския съюз (ЕС) ще се промени значително след 2035 г. Очаква се спад, който ще засегне цялостния млечен сектор и животновъдството в региона.

Проучването подчертава няколко ключови фактора, които ще доведат до намаление в производството на мляко:

Строги екологични регулации: Нови национални и европейски политики, насочени към опазване на околната среда, ще поставят допълнителни ограничения върху животновъдството.

Намаляване на стадата: Очаква се броят на млечните крави в ЕС да спадне с около 11% до 2035 г., в сравнение със средното за периода 2022-2024 г.

Увеличаване на производствените разходи: Новите изисквания и целите за устойчивост ще повишат разходите за производство, което ще се отрази на наличностите и цените.

Въпреки че през последното десетилетие производството на мляко в ЕС нараства стабилно с около 0.9% годишно, тенденцията към увеличаване на добивите вече достига своите граници. Производителността се е подобрила, но спадът в броя на животните постепенно ще доведе до намаление на общото количество мляко (-0.2% годишно).

В държави като Полша производството все още има потенциал за растеж. Въпреки това, други страни, като Нидерландия, Белгия и Дания, ще се сблъскат със сериозни ограничения поради по-строги екологични регулации.

Европейската зелена сделка и свързаните с нея екологични цели ще изиграят ключова роля за бъдещето на млечния сектор.

Положителни ефекти: Възможно е повишаване на добавената стойност в сектора, тъй като продуктите ще се предлагат на по-високи цени поради ограниченото предлагане.
Предизвикателства: Намаляването на емисиите на азот, метан и въглероден диоксид, заложено в политиките, ще доведе до значително свиване на секторa.

Проучването прогнозира, че цената на суровото мляко в ЕС ще остане висока, движена от силното вътрешно и международно търсене на млечни мазнини. Въпреки това, стабилното търсене може да не успее да компенсира намалението в наличностите.

Млечният сектор в Европа се намира на кръстопът между необходимостта от устойчивост и предизвикателствата на ограничените ресурси. Въпреки прогнозирания спад в производството, млечната индустрия ще продължи да играе ключова роля в селското стопанство на ЕС, но ще изисква адаптация към новите реалности.

 

 

 

 

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини