Проектобюджетът за тази година, които срещна критиката на специалисти, партии и експерти беше изтеглен от Народното събрание днес.
Новото редовно правителство каза, че до 14 февруари на негово място обществото и бизнесите трябва да очакват да бъде внесен нов собствен на кабинета бюджет, който ще отговаря на представите му за политиките, които ще води.
Както е известно всеки един бюджет изразява управленските намерения на авторите си, тоест сега се очаква да видим горе-долу кое ще има приоритет в програмата на правителството и какви ще бъдат неговите идеи…защото не вярваме проектът на новия бюджет да бъде създаден единствено на базата на счетоводен подход.
По бюджета ще си формулираме и очакванията, казаха социолозите. Защото сега е още рано да се прогнозира каква част от програмите на различните играчи ще бъде вплетена в различните финансови пера.
Но е логично първо да видим програмата на кабинета, а после – до средата на февруари, да имаме и бюджета, казват наблюдателите финансисти.
Тъй като това е правителството, което ще стартира с може би най-ниско ниво на доверие, е важно преди сметките на държавата правителството наистина да съобщи какви ще бъдат водените от него политики…За да си обясни публиката ходовете му, а тези усилия да легитимират действията на министрите към недоверчивата публика.
Ако не се появи програма за управление преди бюджета, то разноликото правителство по-трудно ще работи, смятат социолозите.
Важна задача на правителството ще е да реализира смисъла на собственото си съществуване, но и да отговори на някои важни вопли.
Не е много голям ентусиазмът на сектор земеделие, но той се заяви още с първия проект на бюджет, внесен от служебното правителство. Секторът декларира официално, че е готов на протести, ако не бъде изпълнен един негов минимум…А този минимум е да има предвидени средства за Украинска помощ и да стартира 4-годишната стратегическа програма на МЗХ за напояване, защото политиците може и да не знаят, но културите по полетата вече изгарят.
Тегава ще е работата, защото според министъра на финансите държавата ще има дефицит в рамките на 3,6 млрд. лева още за първото тримесечие в края на март. Но не за пръв път сме пред ситуацията „пари нема, действайте“.
Диана Ванчева