Супер амбициозно: Министърът пое ангажимент за 5 месеца да приключи всички плащания към фермерите

Тазгодишната кампания по директни плащания трябва да стартира навреме – през месец март и да приключи навреме, така че ДФЗ да насочи средствата към земеделските стопани в установените срокове.

Според министъра на земеделието Георги Тахов

МЗХ обещава да направи добре организирана кампания по директни плащания през 2025 г. 

Това разбира си ще зависи от готовността на администрацията да подготви всички наредби и нормативни актове до март, което изглежда доста оптимистично. Но пък би могло и да се случи, при положение, че видяхме, че МЗХ публикува за обсъждане промени в наредби с номера 3 и 4, наредба 10 и други.

На срещата на браншовете с министъра на земеделието разбрахме от тях, че те са представили и конкретни предложения по различните нормативи, за които очакват да бъдат чути и разбрани.

Засега работата наистина изглежда, че върви гладко, още повече че  МЗХ обеща още, че от страна на администрацията са въведени и допълнителни възможности и практики, с които стопаните да бъдат улеснени. 

Амбициозната цел на МЗХ и ДФЗ е всички плащания по кампанията за тази година да бъдат финализирани до 30 юни.

Браншовете съобщиха, че много разчитат на навременно обсъждане и на предложенията от сектора за следващо изменение на Стратегическия план, на което много разчитат, за да бъдат приети всичките им предложения.

През 2025 година българските фермери ще могат да очакват различните си плащания по програмите за субсидии и подпомагане от Европейския съюз и българската държава.

Сред тях са директните плащания, за които обикновено срока е в края на годината.

Ще ги има и националните доплащания, които целят да компенсират различията между различните региони и типове фермери.

През 2025 година българските фермери ще могат да очакват цялото си обвързано подпомагане за животни в рамките на ОСП (Общата селскостопанска политика) и националните доплащания. Обвързаното плащане за животни е част от програмите за подпомагане, които целят да стимулират отглеждането на определени видове животни и да подпомогнат доходите на фермерите, които се занимават с животновъдство.

Основни видове обвързано плащане за животни през 2025 година ще е за дребни преживни животни, крави, биволи. Ще ги има допълнителните плащания за специфични породи – за редки породи или за райони с природни ограничения.

Плащанията ще бъдат превеждани по-рано през годината, като изпълнението на условията ще се следи и пак периодично ще се извършват проверки и контрол на стопанствата, които получават тези субсидии.

През 2025 година българските фермери, които се занимават със специализирано отглеждане на плодове и зеленчуци, ще имат възможност да получават обвързано плащане за определени култури, които са част от подкрепата по Общата селскостопанска политика (ОСП) и националните доплащания.

През 2025 година основните обвързани плащания за плодове и зеленчуци ще бъдат насочени към  обвързано плащане за плодови насаждения – това включва плащания за отглеждане на различни видове плодове като ябълки, круши, череши, сливи, праскови и други. Стопанствата, които отглеждат плодови насаждения, могат да получат субсидии в зависимост от площта на насажденията и специфичните условия за отглеждането им. За да се възползват от тези плащания, фермерите трябва да спазват изисквания за качество и устойчивост на продукцията.

При обвързано плащане за зеленчукови култури се включват субсидии за отглеждане на зеленчуци като домати, краставици, пипер, картофи, моркови, зеле, лук и други. Плащанията са насочени към фермери, които се занимават с интензивно земеделие и които спазват стандартите за качество, екологични практики и добра земеделска практика.

За отглеждане на ягоди, малини и други ягодоплодни, също се очаква да има обвързано плащане. Тези култури често са част от интензивни производства, които изискват допълнително внимание към условията на отглеждане, като например защита от болести и вредители.

Допълнителни плащания за специфични региони също ще ги има –  за определени региони или за специфични условия на отглеждане, например за райони с природни ограничения или специфични екологични нужди.

Обвързаното плащане обикновено е зависимо от това дали фермерите изпълняват определени условия за устойчиво отглеждане и за защита на околната среда. Проверки и контрол ще се извършват, за да се гарантира, че всички условия се спазват.

За 2025 година очакваните плащания ще продължат да бъдат обвързани с успешното спазване на тези изисквания, като вероятно ще има и нови правила, свързани с устойчивото земеделие и екологичните стандарти, казват от МЗХ.

През 2025 година в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП) ще продължат да се изплащат еко схемите, които целят да насърчат устойчивото земеделие и практики, които имат положително въздействие върху околната среда и климата.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини