Според климатичните модели, които са залегнали като прогноза във второто изменение на Стратегическия план на България, животновъдството ще бъде неблагоприятно засегнато от по-големия топлинен стрес вследствие повишаването на температурата и влажността на въздуха, което засяга здравето и доброто физическо състояние на животните.
Промените в температурата и валежите могат да засегнат животновъдството по отношение на възпроизводството, метаболизма и здравето.
Промените в температурата и валежите също могат да доведат до разпространение на патогени, а паразитите могат да повлияят на разпространението на болести, като едновременно с това се намалява производителността на животните и се увеличава смъртността.
Промените в климата може също да засегнат наличието и качеството на фуражните и пасищни ресурси
Климатичните промени играят ролята на катализатор за промяната на спектъра на патогенност. Промените в климата, а оттам и в екологията на гостоприемниковите популации (в т.ч. на резервоарните и на векторните видове животни), на инфекциозния агент или на едните и другите едновременно, се считат като водещ механизъм за промяна в диапазона на системата „гостоприемник – патоген”.
Едновременно с това те са и фактори, които затрудняват контрола върху тези болести.
Болестите на животните водят до повишена смъртност или непреки загуби (допълнителни разходи за лекарства, разходи за извънреден труд и икономически загуби).
Данни от Центъра за оценка на риска
България е докладвала 36 огнища на африканска чума при диви свине в периода 16-22 януари, показват данните от информационната система на ЕС за обявяване на някои особено опасни болести по животните, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.
А в Европа са регистрирани африканска чума при домашни свине в Румъния, Босна и Херцеговина, Молдова и Украйна, при диви свине – в България, Германия, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Босна и Херцеговина и Украйна.
Не е отминал птичият грип при диви птици в Австрия, Германия, Дания, Унгария, Ирландия, Холандия, Полша и Румъния.
Гърция е докладвала за 6 огнища на АЧС при диви свине и 9 огнища на шарка при овце и кози.
Румъния има 9 огнища на африканска чума при домашни свине и 12 при диви свине.
Шап беше открит при водни биволи в Брандербург, където се очаква, че загубите за фермерите и производителите на храни ще доближат 1 милиард евро.