В земеделието: Всяко закъснение става фатално

За какво НАЗ иска силна и спешна подкрепа от държавата и политиците – Илия Проданов обясни къде ще са най-уязвими

НАЗ не успя да се похвали с кой знае какво пред членовете си от Пловдивската организация на зърнопроиводителите, които проведоха много полезна среща семинар и успяха да представят за два дни и темите, които ги вълнуват и почти всички фирми от сектора на торовете и ПРЗ, за да покажат новостите за пролетната кампания и годината.

Илия Проданов направи нещо като отчет за работата на асоциацията през 2024 г. в различните области, като не скри слабостите.

НАЗ е успяла донякъде да помогне козметично да се промени Законът за собствеността и ползването на земеделските земи…Но засега това…А в новата политическа обстановка с ново правителство, доста  законодателство за сектора трябва да започне да се работи и организацията активно ще настоява за това.

На първо място шефът на асоциацията постави

поземлените отношения

които от години са особено остро изразени, и то особено в Южна България. Трябва законодателите спешно да заработят по този проблем, за който най-силният аргумент е този, че „една земя ще я обработваме с години наред и с 1-годишни договори това няма как да стане“.

На следващо място

най-конфликтна точка в законодателството остава Законът за арендата

За него например от Пловдивската организация са едни от първите, които имат готовност за идеи и са изпратили предложения, като се надяват политиците да проявят воля, а да не обърнат с лекота страницата.

Само съвместно ще може да се стигне до сериозни и прецизни текстове, защото политиците самостоятелно нямат идеята какво да направят, казва Проданов.

Той визира и закон за браншовите организации, но за него беше споменато само в контекста на извода, че повече от 15 години у нас само се говори, а нищо не се прави.

Другият огромен проблем вече по обясними причини е

напояването – нужна е промяна в Закона за водата

Проданов призна, че в Пловдивската организация може би най-активно се работи по това, защото там  има капацитет в лицето на фермери по темата.

Нужна е промяна в Закона за водата и тя е генерално необходима, защото инстанциите у нас са на ниво, че едната не знае какво прави другата, а и не говорят помежду си. Ако това продължава, поливното земеделие така и няма да може да намери своето място в стратегическия момент за това, когато виждаме, че всички заобикалящи ни държави напредват усилено по проблема и на този фон ще останем най-неконкурентоспособни.

НАЗ настоява спешно и още сега

да  се намери помощ за цената на водата и държавата да подкрепи това

Не става дума за безплатна вода, но цената й трябва да бъде регулирана между фермерите и в максимална степен подкрепена.

Имаме много сериозна нужда от инвестиции в хидромелиорации, заяви Проданов, и да не се закъснява с инициативата, но както се вижда, не се предвижда бюджет от страна на държавата, така че борбата на асоциацията ще трябва да започне наново.

В регионален, пловдивски мащаб бе наблегнато отново на горещия проблем с яз.“Пясъчник“, който е голямата болка на тамошните производители, накарала много оризопроизводителите да се чудят какво да правят с културата, а царевичарите да прибират продукцията си само за силаж. Тук обаче отново трябва да има думата държавата, защото проблемът с прословутите помпи на язовира създава реален риск 2025 и 2026 г. да са пълен поливен провал.

Както написахме, НАЗ ще иска ускоряване на една  международна инициатива на 7 държави, сред които и нашата, пред ЕК, за подготовката на

нов вид държавна помощ, подобна на украинската

пак по европейски регламент. Засега ЕК мълчи, но ние сме длъжни да се борим за парите, каза Проданов пред колегите си.

Той съобщи, че асоциацията очаква с нетърпение новата визия на ОСП до 20 февруари, обещана от новия еврокомисар. Надява се, че той започва да изразява позиции, които донякъде се покриват с тези на земеделските производители, но скоро ще видим.

Сега по инициатива на НАЗ у нас вече е

стартирана процедура за трето изменение на Стратегическия план

Асоциацията е входирала своите предложения, в края на февруари ще има Комитет по наблюдение. Сред идеите на зърнената асоциация е

да има  нова агроекологична интервенция

за стопанствата, които полагат усилия да опазват почвата, не използват оран, намаляват употребата на торове. Като цяло мярката определено ще послужи малко да се намали напрежението, възникнало при еко схемите, чийто бюджет ще гръмне и ставките занапред могат да се окажат много ниски

Що се отнася до също станалата прословута тема за административната тежест за фермерите, Илия Проданов призна, че това си е една хубава тема, ама не може да се каже, че нещо се е случило по нея.

Той визира в тази светлина и

социалната условност, като една от новите тежести на фермерите

Както и фактът, че с нея земеделските стопани ще се окажат в ситуация да бъдат санкционирани по два пъти и да стават заложници на своите работници. Асоциацията има намерението да се бори да се смекчи този регламент или да бъде  омекотен поне в отделни негови пунктове, например като при временните трудови договори, където е много рисково да се допуснат и грешки.

Темата Украйна вече всекидневно вълнува фермерите, за нея Проданов смята, че ЕК мълчи, а тя всекидневно трепти в пространството с  евентуалното влизане на държавата в ЕС, евентуалното премахване на директните плащания и поемането на по-голяма подкрепа от националните бюджети. НАЗ естествено се страхува доста от това, защото ако се стигне до национално финансиране, то е ясно, че други европейски стопани ще бъдат много по-подпомагани от нашите.

Това са общо взето основните горещи теми по които асоциацията на зърнопроизводителите ще работи през 2025 г. Но иска да подкани държавата  и политиците също да се размърдат и да помагат. Защото това са теми, които са силна заплаха за земеделието ни в настоящата година.

Относно работата на БАК (Българска аграрна камара) бе отчетено, че структурата не е свършила някаква реална работа до момента. Организациите, членуващи в нея са предимно неструктурирани и икономически нестабилни, в следствие на което днес организацията е изправена пред невъзможност да заплати членския си внос в Копа-Коджека след отказ на МЗХ да го направи.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини