Ангел Вукодинов: Осхемихме еко схемите и се опропасти цялата екологична насоченост

Не може да е безкрайно голям калпакът на българското земеделие, но ние си го разтягаме

 В девета дупка ги навряхме еко схемите, които са един хубав замисъл и ги осхемихме напълно. Защо?

Продължава разговорът ни с Ангел Вукодинов. Той ни разказва, че както се възприе и у нас, си избира по една дума на годината за себе си. За последните 3 години ги помни. През 2022 г. си избрал думата суша и се убедил, че тя важи и за климата, и за главите на всички инстанции – там е пълна суша. За 2023 г. си избрал думата схема и пак не сбъркал, най-вече за еко схемите и приложението им у нас.

Какво имате предвид, г-н Вукодинов?

Ами всеки български земеделец вече е достоен схемаджия и така се опропасти цялата екологична насоченост. Какво стана с екосхемите?

Европа ни казва, че са задължителни за държавата и доброволни на ниво земеделски стопанин, което на нормален човешки език означава едно – че държавата трябва да подаде достатъчно добър морков на земеделеца, за да го заинтересува да изпълни определени ангажименти.

Колегите браншовици какво направиха? Екосхемата я решиха, че е задължение всеки да получи пари на каскет, а не право. А то е свободно право, когато избереш да изпълниш определени ангажименти, срещу които да получиш съответно връщане или осребряване на твоите грижи към обществото.

Даже и организацията, в която членувам-НАЗ, не го изпълни и дори излезе миналата година с едно нелепо предложение да направим единна обща екосхема, което е безумно. За това предложение не знам защо си мисля, че е подадено от МЗХ като идея, за да е по-лесно. Защото трудно се администрира и парите не стигат – защо да се мъчат като може да стане на калпак.

И какво се получи със схемата за разнообразяване на сеитбооборота например – изведнъж един юруш. А аз например ще ви покажа моя сеитбооборот, които правя от много години с 16 култури. И не го правя, защото някой ме задължава, а защото съм убеден и така ги виждам нещата. Но сега за това нещо всеки да взема пари за екосхемата…е не съм съгласен.

Друго изискване по еко схемите беше една четвърт от площите да покриеш с нещо от другите еко схеми – и защо го направиха, защото самото МЗХ е заложило всички схеми. Тогава предложих на колегите да изберем някакъв критерии, защото изпълнението ще се върне като бумеранг върху нас. Ние трябва да сме коректив и неща, които са в наша полза, но са нечестни, да не ги допускаме, защото ще се върнат…И те се върнаха.

И сега…защо се получи проблемът с еко схемите? Ами за тях бюджетът ни е 160 млн.евро или 320 млн. лв. Тази година ние имаме 32 млн. стопанисвани декара, а имаме 65-70 млн. дка, кандидатствали за еко схеми, защото може с дадена площ да кандидатстваш 2 или 3 пъти по схема. Тези 320 млн.лв. както и да ги делим на тези 65 млн.дка, те няма да се увеличат и ставките ще са нищожни, а замисълът опорочен. Не беше идеята всички фермери да го правят, а само тези, които имат желание и виждат смисъл. Това е разликата между умните нации и нас…

А през 2025 г. какво очаквате да стане?

Ще казват, че няма пари или ще платят мижави ставки и много от изискванията по еко схемите ще се правят проформа.

Забележете, че усилията към проформа вече вървят. Например изравниха едно понятие междинни култури, което не знам откъде дойде, с покривни култури. Междинните дойдоха заради част от интереса на колеги, за да не останат угари и да могат да направят някоя покривна култура, която може да стане с една самосевка пшеница и 100 грама рапица и струва 10 ст/дка.

А с покривната култура ти трябва да имаш цели, по-високи цели – да се пребориш с някакъв проблем или неприятел, насекомо или плевел, или да вкараш хранителни елементи в почвата, или да складираш влага и хранителни елементи и да ги пренесеш през сезона. Обаче истинското правене на покривни култури си има цена, то струва 7-8-9 лева на декар.

И ще стане така, че хора, които го правят реално ще дават 9 лева и ще получават 4,50 лв., а онзи с междинната култура със стотинките, също ще получи 4,50 лв./дка.

Разочарован сте май от усилията у нас по еко схемите?

Както казваше един наш мъдър дядо от фамилията, абе водата тече чиста, ама прасетата мътят извора. Нашата работа стана такава.

Колко, според Вас, ще ви струва пролетната кампания сега?

Торовете са по-скъпи, за семената фирмите обещават, че ще са на същата цена, за ПРЗ повечето казват, че ще запазят цените си.

Но за две или три пера разходите ще са по-високи на места – наемите или рентите, торовете, а и горивата, които засега се държат, но винаги за кампаниите скачат с 10-20 стотинки. Заплатите не са за забравяне, скочиха.

Кога ще изплува секторът?

Мисля, че още 2-3 г. няма да изплува, докато не се промени геополитиката. Да видим какво ще стане с Украйна и приемането и с Молдова в ЕС.

Германците например вече виждат по-добре от нас за какво става дума – прочетохме позицията им, че ОСП няма как да остане същата, а и еврокомисарят вече даде някои знаци.

Дори и да се увеличава бюджетът на ЕС, пари няма да има излишни. При сегашния европейски бюджет нещата със субсидиите стават безмислени.

Насоката към екологизиране ще я има най-вероятно, дори да не е чиста екология, а изпълнение на някакви обществени услуги и възмездяването им, което мисля, че ще се наложи.

Но светът се сепарира, в един негов ъгъл правят едно, в друг – друго, няма как да издържи Европа и ще има тук да се надлъгваме с едни 5-10 лв. плащания и да се чудим една еко схема как да я заявим. Моето мнение е, че трябва да се даде възможност на хората да работят, без да им се пречи и това да бъде в полза на обществото срещу съответната цена, а не измислени неща на каскет.

Диана Ванчева

Loading

Агротехника

Последни новини