Визията на Хансен: ЕК ще затегне търговските правила за пестициди и животновъдство

Предстоящата стратегия на Европейската комисия за агрохранителния сектор залага на по-строги стандарти за вносни храни, особено в областта на пестицидите и хуманното отношение към животните.

Проектът на визията за бъдещето на селското стопанство на ЕС, който ще бъде официално представен на 19 февруари, включва амбициозен план за засилване на реципрочността в стандартите за производство. Според източници, запознати с дискусиите в Комисията, именно разделът за търговските стандарти предизвиква най-много въпроси, тъй като може да доведе до ново балансиране в момент, когато ЕС разширява мрежата си от търговски партньорства.

По-строг контрол върху вносните продукти

В документа се посочва, че ЕК ще работи за по-силно изравняване на производствените стандарти за вносни продукти, особено по отношение на употребата на пестициди и стандартите за хуманно отношение към животните.

„Комисията ще се стреми, в съответствие с международните правила, към по-строго прилагане на стандартите за производство върху вносни продукти, особено по отношение на пестицидите и хуманното отношение към животните“, се казва в документа.

Един от ключовите моменти е ангажиментът да се гарантира, че най-опасните пестициди, забранени в ЕС, няма да бъдат допускани обратно чрез вносни храни. Освен това ЕК обещава да спре производството на забранени вещества в ЕС, предназначени за износ към трети страни.

Тези мерки отразяват все по-затегнатата реторика на аграрния еврокомисар Кристоф Хансен и комисаря по здравеопазване и хуманно отношение към животните Оливер Вархеи, които в последните месеци дадоха ясни сигнали за по-строг контрол върху производствените стандарти за вносните храни.

През януари министри на земеделието от ЕС също призоваха Европейската комисия да предприеме действия срещу вносните храни, съдържащи остатъци от забранени пестициди.

Нова работна група и по-строги проверки на вноса

Проектът на стратегията предлага създаването на специална работна група, която ще засили контрола върху вносните храни чрез увеличаване на проверките – мярка, която отдавна се подкрепя от Европейския парламент.

По отношение на хуманното отношение към животните, ЕК ще използва предстоящия преглед на европейското законодателство, за да гарантира, че вносните продукти ще отговарят на стандартите за животновъдство в ЕС. В документа се посочва, че промените ще бъдат направени по начин, който е съвместим с правилата на Световната търговска организация (СТО).

Стратегията предвижда и разширяване на задължителното етикетиране на произхода върху повече селскостопански и рибни продукти.

По-голяма подкрепа за биопестициди, но с балансиран подход

Документът подчертава, че фермерите трябва да получат повече алтернативи на химическите пестициди. ЕК ще предложи през 2025 г. ускорена процедура за одобрение на биопестициди, включително бърза писта за тяхното лицензиране.

Що се отнася до забраните на химически вещества, стратегията отбелязва, че ЕК ще бъде по-внимателна при налагането на нови забрани, ако липсват достъпни алтернативи на разумна цена, освен ако не става дума за случаи с доказан риск за човешкото здраве или ключови екосистеми.

Какво предстои за животновъдния сектор?

Документът признава, че животновъдството е „основна част от земеделието в ЕС“, но често не получава достатъчно пазарно признание за високите си стандарти. ЕК ще създаде специална работна група за животновъдството, която да предложи политики за ограничаване на въглеродния отпечатък на сектора, като същевременно се подчертае ролята му за поддържането на околната среда.

Въпреки че в текста не се дава приоритет на растителните протеини за сметка на животинските, какъвто беше един от призивите на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство, се предвижда разработване на план за по-самостоятелна и устойчива протеинова система в ЕС.

Защита на фермерите от нелоялни търговски практики

Документът обещава, че ЕК няма да толерира практики, при които фермерите систематично са принудени да продават под себестойност.

За целта ще бъде преразгледана Директивата за нелоялните търговски практики (UTP), като това ще стане след оценката на сегашните правила през ноември 2025 г.

В допълнение, Комисията планира нови законодателни мерки за обществените поръчки, които да насърчават консумацията на местни и сезонни продукти, както и храни, произведени с високи екологични стандарти, включително биопродукти.

Какво следва?

Официалното представяне на визията на 19 февруари ще даде повече яснота за бъдещата аграрна политика на ЕС. Очаква се част от предложенията да срещнат подкрепа от земеделските организации, но други – като разширените търговски ограничения и строгите екологични стандарти – вероятно ще предизвикат дискусии в сектора.

Позицията на земеделските производители и националните правителства ще бъде ключова за това как и в какъв обхват тези промени ще бъдат приложени.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини