За единадесети път, в два поредни дни, Националната среща ще бъде център на събитията в земеделския сектор и ще предложи отново един нов, модерен подход на провеждане с интересна и полезна програма. Наред с водещите експерти от България, във форума ще вземат участие и европейски лектори и гости.
Тази година Единадесетата Национа среща на земеделските производите в България е посветена на „БЪДЕЩЕТО НА АГРОСЕКТОРА: ТЕХНОЛОГИИ, РАБОТНА СИЛА, УСТОЙЧИВОСТ И ГЛОБАЛНИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА“ и ще се проведе на 5 и 6 март 2025г. в Kings` Valley Medical & Spa хотел в Казанлъшките минерални бани.
Конференцията ще разгледа ключови аспекти, които са от решаващо значение за бъдещето на агросектора: технологии, работна сила, устойчивост и глобални предизвикателства. Акцент ще бъде поставен върху взаимосвързаността между иновативните решения, развитието на човешките ресурси, стратегиите за устойчивост и конкурентоспособност, геополитическите и екологични предизвикателства.
Срещата ще започне с коктейл за добре дошли, следван от официално откриване с участието на Венцислав Върбанов, председател на УС на АЗПБ и министърът на земеделието Георги Тахов.
Панел 1: Бъдещето на агрополитиката в ЕС
Важна част от събитието ще бъде посветена на дискусията за бъдещето на арополитиката в ЕС. Модератор на Панел 1 ще бъде националният координатор в ЕИСК Стоян Чуканов. Участниците в панела комисарят по земеделие и храни на ЕК Кристоф Хансен, зам.-министърът на МЗХ Лозана Василева, Снежана Благоева, постоянно представителство на РБ в Брюксел, Марио Милушев, ГД “Земеделие и развитие на селските райони“, ЕК и представител на Copa-Cogeca ще обсъдят визията за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС. В рамките на срещата ще бъде разгледана и темата за „Нов мандат, нов дневен ред в ЕС и преглед на Зелената сделка“, както и българската позиция по ключови теми в Съвета на земеделските министри от ЕС.
Панел 2: Подготвени за Кампания 2025
Обсъжданията ще се фокусират върху новостите при директни плащания, еко-схеми, интервенции за биоземеделие и агроекология. Кампания 2025 година носи редица промени за земеделските производители, които е важно да бъдат правилно приложени. Акцент в Панел 2 ще бъде националната нормативна уредба, готовността на информационните системи, препоръки за избягване на често допускани грешки, както и актуална информация за изискванията на предварителната условност и санкции при неспазване: ДЗЕС, ЗИУ, разширен обхват на нитратно уязвими зони, слоеве с ограничения на МОСВ.
Панел 3: Инвестиции и държавни помощи
По време на Панел 3 ще бъдат обсъдени възможностите за инвестиции и държавни помощи през 2025 г. в подкрепа на агро-хранителния сектор и неселскостопанските дейности. Ще бъдат представени подробности за приемите през 2025 г. по интервенциите от Стратегическия план, както и актуална информация за напредъка в изпълнението и предизвикателствата пред приключването на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Специално внимание ще бъде отделено на старта на интервенцията за съфинансиране на застрахователните премии, която ще подпомогне земеделските производители при управлението на рисковете. Освен това, ще бъдат разгледани държавните помощи в сектор „Земеделие“ през 2025 г. и подкрепата за хуманно отношение към „свине“ и „птици“.
Панел 4: Устойчиво земеползване и ВЕИ инвестиции
Ще бъдат обсъдени възможностите за устойчиво земеползване и инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) като ключов фактор за развитието на селските райони. Акцент ще бъде поставен върху въглеродните кредити Carbonsafe™ и как те могат да осигурят реални приходи чрез устойчиво земеделие. Ще бъдат разгледани различни аспекти на земеползването и възможностите за реализиране на ВЕИ инвестиции, които да допринесат за устойчивото развитие на селското стопанство и опазването на околната среда.
Панел 5: Агробизнесът и новите ЕС регулации в екологичната и социална сфера. Работната ръка в земеделието
Панел 5 ще се фокусира върху влиянието на новите ЕС регулации в екологичната и социална сфера върху агробизнеса. Ще бъдат обсъдени ключови теми като готовността на българския агробизнес за ESG регулациите и всичко за правилата и санкциите на „социалната условност“ в Общата селскостопанска политика (ОСП). Специално внимание ще бъде отделено на работната сила в земеделието и новостите в процедурата за наемане на работна ръка от трети страни. В рамките на панела ще бъде представена инициативата „Bulgaria Wants You“ с Иван и Андрей, която има за цел да подпомогне връщането на българи от чужбина и задържането на сънародниците ни в страната, като по този начин допринесе за решаването на проблема с работната ръка в земеделието.
Панел 6: Зърнени пазари. Управление на риска. Адаптация на агросектора към климатични промени.
Ще бъдат разгледани актуалните тенденции, перспективи и очаквания на зърнените пазари. Експерти ще обсъдят адаптацията на агро сектора към климатичните промени и начините за управление на риска в земеделието. Ще бъдат представени анализи и прогнози за развитието на зърнените пазари, както и стратегии за успешно справяне с предизвикателствата, породени от климатичните промени.
Организаторите на събитието са подготвили възможности за неформални срещи, коктейли и официална вечеря, съпроводени с подходяща музикална програма. На срещата с презентации и щандове ще се включат водещите фирми в сектора.
Официален спонсор е Агрополихим.
Присъединете се към АЗПБ и бъдете част от най-авторитетното годишно събитие, на което се обсъждат новостите в агросектора!
Участие може да заявите чрез попълване на РЕГИСТРАЦИОННА ФОРМА.
Стандартна регистрация – от 16.01 до 20.02.2025 г.
Късна регистрация – от 21.02.2025 – до изчерпване на местата
За повече информация: 0882512199 Теодора Георгиева