На тазгодишното изложение АГРА 2025 един от най-интересните и практически полезни семинари събра земеделци, търсещи устойчиви решения за своите стопанства. Организиран по инициатива на Българска асоциация за иновативно земеделие, част от БФС, и Националната асоциация за професионална биологична растителна защита и торове, форумът даде трибуна на Йосиф Делгянски – фермер с дългогодишен опит и впечатляващи резултати.
„Днес мога да говоря с увереност за биопродуктите, защото виждам ефекта им върху стопанството си,“ заяви Делгянски пред колегите си. И ефектът е повече от убедителен – с по-малко площи, но с по-добри практики, постига същите добиви, които преди време са изисквали над 100 000 дка.
Малко земя, повече резултати
Преди 5-6 години стопанството на Делгянски се простирало върху над 100 000 декара, но работата в този мащаб се оказала все по-малко ефективна. „Колкото повече работехме, толкова по-ниски ставаха резултатите“, разказва той. Решението? Оптимизиране на площите и преминаване към биологични продукти.
Днес неговото стопанство обработва 24 000 дка слънчоглед и 30 000 дка пшеница, третирани изцяло с био решения на „Амитица“. Въпреки значително по-малките площи, производителността остава същата – но с една ключова разлика: почвата е по-здрава, разходите са оптимизирани, а качеството на добивите е по-високо.
По-здрава почва, по-силни растения
Използването на биопродукти не само осигурява добра растителна защита, но и възстановява плодородието на почвата. Делгянски отчита, че днес неговите полета са богати на хранителни вещества, а растенията растат по-здрави. Пшеницата в стопанството му още с поникването си развива по-голяма коренова система – с 3-4 см повече от конвенционалните посеви.
„Всички семена от слънчоглед третираме с био продуктите на Амитица – ефектът е категоричен. Растенията са перфектно обеззаразени и се развиват идеално“, допълва той.
Пчеларите вече търсят неговите полета
Преди няколко години решението му да премине към биопродукти било провокирано и от желанието да опази пчелите в района. Днес ефектът се вижда ясно – пчеларите вече сами търсят неговите полета, местят кошерите си до тях, защото там няма риск за пчелните семейства.
По-силни растения, устойчиви на суша
„Пловдивско, Пазарджишко, Старозагорско са райони, които все повече страдат от засушаване. Забелязах, че растенията, третирани с биопродукти, издържат на сушата много по-добре. Така рискът се превърна в устойчива практика“, споделя Делгянски.
Биопродуктите – инвестиция, а не разход
Един от най-големите аргументи срещу биопродуктите е цената. Но според Делгянски това е мит. „Ако се направят правилни договаряния, биопродуктите за растителна защита излизат на същата цена като конвенционалната химия. А ползите са в пъти повече – както за растенията, така и за почвата.“
Финансови стимули вместо субсидии за оцеляване
Като професионален фермер той е категоричен, че за да се въведат по-бързо биологичните практики, държавата трябва да осигури финансови стимули за фермерите, които ги прилагат. „Това би било реална помощ, а не просто молби за украинска подкрепа“, казва Делгянски.
Бъдещето на земеделието? Тестовете говорят сами
Делгянски не настоява всички фермери да преминат към био веднага. Но ги призовава да направят свои опити, за да се убедят сами. „Никой не бива да вярва на думи. Опитайте и вижте резултатите. Ако биопродуктите започнат да се използват по-активно, ще издържим на предизвикателствата и конкуренцията“, заключава той.
Бъдещето на земеделието? Здравата почва, силните растения и ефективните решения. И ако резултатите говорят, то биопродуктите вече имат думата.