Въглеродното земеделие (carbon farming) заема централно място в дългосрочната визия за устойчиво селско стопанство на ЕК, представена от еврокомисар Хансен. Това понятие обхваща земеделски практики, които улавят и съхраняват въглерод в почвите и растителността, както и намаляват емисиите на парникови газове от земеделието. Такива климатично щадящи практики, които увеличават почвеното органично вещество и помагат за извличане на CO₂ от атмосферата.
Визията на комисар Хансен признава, че селскостопанският сектор има важна роля в прехода към нисковъглеродна икономика и че фермерите трябва да бъдат възнаградени, когато прилагат практики, благоприятни за климата и природата.
Регламентът на Европейския парламент и на Съвета относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС) поставя амбициозната цел до 2030 г. да бъдат отстранени 310 милиона тона CO₂ чрез въглеродно земеделие. Тази цел е заложена в преразгледания регламент относно ЗПЗГС, приет от Европейския парламент на 14 март 2023 г. В него се посочва: „Целта на ЕС за 2030 г. за нетни поглъщания на парникови газове в сектора на земеползването, промените в земеползването и горското стопанство ще бъде определена на 310 млн. тона еквивалент на CO₂.“ Това подчертава значението на ефективните политики и механизми за сертифициране, които да гарантират постигането на тази цел.
За бъдещата ОСП след 2028 г. се предвижда въглеродното земеделие да се превърне в допълнителен източник на доходи за фермерите. Комисията залага на това фермерите да могат да монетизират екологичните си усилия чрез пазара на въглеродни кредити. „…Активна подкрепа, за да се възползват [фермерите] от предимствата на иновациите и новите бизнес модели, включително от въглеродни кредити и кредити за природата, като допълнителни източници на доходи.“
На 16 януари Европейската комисия проведе срещи, по време на които са разгледани две основни теми, свързани с въглеродното земеделие и неговото бъдеще в ЕС:
Пазарно-ориентирани политики за намаляване на емисиите на парникови газове (ПГ) в земеделието (Market-based policy options for mitigating greenhouse gas (GHG) emissions in agriculture)
ЕК разработва проучване за пазарно-ориентирани политики за намаляване на емисиите на парникови газове в земеделието. Обсъжданите опции, които се намират в начален етап на развитие, включват:
- Програма за възнаграждение на фермери за въглеродно земеделие (Carbon Farmer Procurement)– създаване на пазар за въглеродни кредити в ЕС (CRCF единици), който да обхваща както животновъдство, така и растениевъдство. Обсъжда се възможността за финансови стимули чрез държавите членки или централизирани системи.
- Задължителни климатични стандарти (Mandatory Climate Standards) – въвеждане на задължителни климатични стандарти с фокус върху намаляване на емисиите от обхват 3 (непреки емисии във веригата на стойността) за преработватели и търговци на дребно. Това включва стимули по цялата верига на стойността и усъвършенствани системи за мониторинг, отчитане и верификация (MRV).
- Системи за търговия с емисии (Emissions Trading Systems (ETS))– разглеждат се две основни възможности:
– търговия с емисии за хранителни процесори (задължителна система cap-and-trade за емисии от обхват 3)
– търговия с емисии на ниво ферма (On-Farm ETS), която позволява на фермерите да купуват/продават квоти с постепенен преход.
- Смесени доброволни и задължителни мерки (Blended Voluntary and Mandatory Measures) – комбинация от доброволни системи за въглеродни кредити и задължителни стандарти за намаляване на емисиите.
ЕК работи по тези опции съвместно с учени и Университета Вагенинген, като се проучват политически системи за управление на въглерода, включително ETS системи и международния опит.
Методологии в сферата на земеделието (Agricultural methodologies)
По време на срещите са обсъдени критерии за качество на CRCF и са представени конкретни примери, по които работната група е постигнала консенсус. Освен това е препотвърден графикът, представен през декември, за развитие на методологията през 2025 г
С други думи, ако един земеделец прилага практики за поглъщане на въглерод (например увеличава въглерода в почвата чрез безорно земеделие, междинни култури, засаждане на дървета и др.), той ще може да получава въглеродни кредити, удостоверяващи количеството емисии, което е избегнал или погълнал. Тези кредити могат да се търгуват – например да се продават на компании, търсещи начини да компенсират собствените си емисии – което носи пряк финансов стимул за фермера да продължи с климатично благоприятните практики.
Механизмите за сертифициране на въглеродните поглъщания са ключови, за да работи тази система надеждно. ЕС вече предприе стъпки в тази посока – от декември 2024 г. е в сила първата доброволна рамка на ЕС за сертифициране на поглъщанията на въглерод
Този нов регламент създава общоевропейски стандарти за проверка и удостоверяване на отстранения въглерод (включително чрез земеделие), като определя строги критерии за качество и процедури за мониторинг и отчитане. Целта е да се гарантира, че издаваните въглеродни сертификати са надеждни и с високо качество, за да има доверие в тях от страна на пазара и обществото, и да се избегне т.нар. „зелено измиване“. Благодарение на тази рамка, във визията се предвижда разширяване на доброволните инициативи за въглеродно земеделие, вместо налагането на сложни задължителни схеми.
Фермерите, които желаят, ще могат да участват в сертифицирани схеми и да получават финансови възнаграждения – било то чрез пазара на въглеродни кредити или чрез бъдещи екосхеми по ОСП, насърчаващи практики за поглъщане на въглерод. Визията ясно заявява намерението фермерите да бъдат стимулирани и компенсирани, когато възприемат природосъобразни практики в стопанствата си – което включва и мерки за климата като въглеродното земеделие.
Какво точно казва визията на еврокомисар Хансен за въглеродното земеделие
„Въглеродното земеделие вече се очертава като допълнителен източник на доходи. Регламентът за премахване на въглерод и въглеродно земеделие (CRCF) създаде първата общоевропейска доброволна рамка за сертифициране на въглеродни поглъщания, въглеродно земеделие и въглеродно съхранение в продукти в целия ЕС. В момента се разработват методологии за сертифициране, които ще позволят надеждно наблюдение, докладване и проверка на въглеродните поглъщания, намаляване на емисиите от почви и повишаване на биоразнообразието. Тези методологии, когато е възможно, ще се основават на съществуващи схеми, които вече успешно предоставят на фермерите допълнителни доходи.
След като бъдат напълно развити, трябва да бъдат насърчавани ефективни начини за свързване на предлагането и търсенето на тези доброволни кредити, за да се оптимизират допълнителните възможности за доходи за фермерите.
В бъдеще Комисията ще допълни тази инициатива чрез разработване на възможности за природни кредити – единици за природно-позитивни действия, които представляват квантифицирани и сертифицирани висококачествени природно-позитивни резултати. Редица съществуващи схеми, разработени от търговски оператори и текущи пилотни проекти на ниво ЕС и международно, вече показват значителния потенциал за такива инициативи, върху които могат да се изградят допълнителни усилия.“