В началото на месец март трябва да станат ясни цените на водата за напояване за 2025 година. Земеделските производители с нетърпение очакват да чуят какво ще плащат за настоящия поливен сезон.
През 2024 г. бе запазена цената на водата спрямо предходната 2023 г., за да бъдат защитени интересите на производителите, обяви дружество „Напоителни системи“ миналата година.
То утвърждава цените с решение на Съвета на директорите си след като се издава заповед за целта. Цените се формират като съотношение на разходите към обема на прогнозните водни маси, които ще бъдат подадени. Необходимите количества водни маси и за настоящата 2025 г. ще са на база площта, структурата на предвидените за напояване култури и водните маси, необходими за напояването им.
Подпомагане за фермерите: И за настоящата 2025 г. браншовите организации очакват земеделските стопани да бъдат финансирани. През 2024 г. те бяха подпомогнати с до 80% от разходите за доставката за вода за напояване, след нотифициране на държавна помощ по Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след войната на Русия срещу Украйна.
Изравняване на цените: Относно водата за напояване за предстоящия поливен сезон някои от производителите очакват да има изравняване на цените, защото както казва Ангел Вукадинов, зърнопроизводител, сега производителите на зеленчуци и други култури плащат твърде различна цена от зърнопроизводителите, или поне в неговия пловдивски район е така.
Претенции на браншовете: Браншовата организация на зърнопроизводителите има своите претенции за 2025 г. Тя предлага на МЗХ да бъде продължена националната помощ за цената за напояване, както и да се работи за уеднаквяване в цената на водата, предлагана за плодове и зеленчуци и за зърнопроизводство.
Управлението на язовирите: С предложените от НАЗ промени в третата промяна на стратегическия план, браншът постави и сериозни искания към управлението на язовирите в България, тъй като реално държавата ги предоставя с предимство за производство на електроенергия от ВЕЦ за сметка на питейната вода и водата за земеделието, посочват производители от град Съединение и други региони на област Пловдив.
Те искат от държавните институции да се упражни нов силен контрол върху разходването на тези водни ресурси.
Достъп до напояване:
За сетен път земеделците цитират незавидното състояние на язовир „Жребчево”, където заради повреден преливник водата изтича и през летните месеци те нямат достъп до напояване.
За пловдивските земеделци горещ проблем има с язовир „Пясъчник”, където тече не се знае колко дълга процедура за възстановяване на водната помпа, която да поема водите от река Тополница и да ги насочва към обработваемите земи.
Браншът отдавна настоява за спешна среща с Министерството на околната среда и водите и с Министерството на енергетиката, така че да бъдат решени най-наболелите проблеми с някои от язовирите.