След проведените обсъждания в междуведомствената работна група по Добро земеделско и екологично състояние 2 (ДЗЕС 2), бе постигнато прецизиране на обхвата на защитените зони. В резултат на съвместната работа между Обединени земеделски производители (ОЗП), Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ), редица земеделски стопани ще могат да продължат да обработват земите си без допълнителни административни ограничения.
Решението ще влезе в сила за Кампания 2025, като окончателните корекции ще бъдат финализирани в следващите седмици.
По-точно дефиниране на защитените територии
Основният въпрос, който бе поставен от земеделската общност, бе необходимостта от по-прецизно определяне на обхвата на ДЗЕС 2, така че да се гарантира баланс между опазването на околната среда и устойчивото земеделие.
В резултат на проведените дискусии:
- Общият обхват на защитените зони по ДЗЕС 2 е намален до 65 000 ха за страната.
- За района на Драгоманското блато:
- Първоначално предвидените 15 000 ха бяха редуцирани до 1000 ха.
- Остава малък брой земеделски стопани, които ще бъдат засегнати от ограниченията.
- На следващото заседание на междуведомствената група ще бъде обсъдено какви точно ще са тези ограничения и дали ДЗЕС 2 може да бъде допълнително коригиран.
Тази корекция е резултат от детайлен анализ на експертни становища и актуализирани карти, което осигурява по-прецизно прилагане на регулацията, без да се засяга необосновано земеделската дейност.
Актуализация на специализирания слой и предстоящи стъпки
Заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев потвърди, че новите карти ще бъдат финализирани преди Кампания 2025, като евентуално забавяне не се очаква да надвиши една седмица.
В хода на работата ще продължи изчистването на разминавания между МОСВ и МЗХ по някои от предложените промени, като фокусът остава върху намаляване на административната тежест за земеделските стопани в засегнатите райони.
ОЗП ще продължи да работи за допълнително прецизиране на изискванията, за да се гарантира яснота за фермерите и проследяване на процеса по актуализиране на картите, така че корекциите да отразяват реалните условия на терен.
„Целта ни е осигуряване на предвидима регулаторна среда, в която земеделците могат да планират работата си без непредвидени ограничения“, каза за земеделеца.бг Венцислав Митков, председател на УС на ОЗП.