11-тата национална среща на АЗПБ – началото на българската дискусия за новата земеделска политика

Една среща не може да промени всичко, но може да сложи начало. И това е, което се случи в Казанлъшки минерални бани.

В продължение на два дни Казанлъшки минерални бани не бяха просто домакин на събитие. Те бяха арената, на която българското земеделие започна да пише следващата си страница. 11-тата Национална среща на АЗПБ не беше просто дискусия за познатите проблеми – тя даде на фермерите трибуна, от която да говорят помежду си, да намерят пресечни точки, да потърсят посока. Земеделци от всички сектори, с различни размери, от цялата страна не просто слушаха решенията, а започнаха да ги формулират.

И още нещо – именно тук за първи път в България еврокомисарят Кристоф Хансен представи визията на Европейската комисия за бъдещето на сектора. Това не е просто знак за значимостта на събитието – това е признание, че тази среща е ключова за насоките, които ще определят аграрната политика у нас.

Европейската визия – разписана рамка или разтегливо обещание?

Видеообръщението на Кристоф Хансен беше изпълнено с познатите термини – конкурентоспособност, устойчивост, иновации. Но думите, които фермерите искаха да чуят, останаха между редовете.

„Нашият агрохранителен сектор е високо ценен заради осигуряването на безопасна, достъпна и висококачествена храна. И искаме да остане такъв. Визията гарантира, че в следващите години секторът ще остане привлекателен, конкурентоспособен и устойчив.“

Но докато в Брюксел се говори за конкурентоспособност, в Казанлъшки минерални бани се питаше: как? Фермерите не търсеха лозунги. Те търсеха ясни координати, за да могат да се ориентират в територията на бъдещата ОСП.

Министър Тахов: „Обединението не е пожелателно – то е необходимост“

Министър Георги Тахов беше ясен: българското земеделие трябва да бъде в състояние да защитава интересите си на европейско ниво. „Тази среща идва в точния момент – сега е времето браншът да изгради единна стратегия, която да бъде чута в Брюксел“, заяви той.

Министърът приветства идеята за национален форум на браншовите организации, но подчерта, че такъв формат ще има тежест само ако има последователност и реални резултати. „Ако земеделците не говорят в един глас, техният интерес ще остане фрагментиран, а защитата му – слаба“, предупреди Тахов.

Венцислав Върбанов, председател на УС на АЗПБ: „Време е за разговор, който води до решения“

Форумът не беше просто поредната дискусия – той постави основата на процеса по изграждане на единна национална позиция за новата ОСП.

„Тук сме, за да сложим начало на истински разговор за бъдещето, не просто да повторим добре познатите проблеми. Или се обединяваме и създаваме реални политики, или оставаме наблюдатели на решения, взети без нас“, заяви Венцислав Върбанов.

Фермерите отново са на кръстопът. Или ще изградят работещ механизъм за общи решения, или ще останат разделени и уязвими.

„През 2017 г. успяхме – браншовете застанаха зад обща национална позиция по ОСП и България защити интересите си. Сега моментът е дори по-важен. В Европа текат промени, а ние трябва да изработим стратегия, която ще гарантира стабилност и предвидимост за фермерите“, допълни Върбанов.

В залата не се чуха просто декларации. Чу се нещо по-рядко срещано – осъзнаване, че ако няма обединение, няма и влияние.

Практическите решения за фермерите

Но срещата не беше само политическа – тя даде и конкретни решения:

  • Финансиране и достъп до субсидии
  • Климатични рискове
  • Въглеродно земеделие
  • Пазари 

„Трябва да започнем да мислим стратегически, а не на парче. Бъдещата ОСП ще бъде различна, но ако ние самите не определим правилата, ще ни ги наложат отвън“, подчерта един от водещите участници в дискусията.

Земеделците имат думата

Срещата на АЗПБ не просто дискутира бъдещето – тя даде старт на формулирането на националната позиция за ОСП. Европейските политики ще продължат да се променят, но въпросът е дали българското земеделие ще бъде активен участник в този процес, или ще бъде оставено да реагира постфактум.

„Целта ни беше да предизвикаме мислене. Да дадем една различна перспектива и гледна точка. Искахме да съберем фермерите и да ги предизвикаме да мислят отвъд хоризонта на левчетата и субсидиите,“ каза Таня Георгиева, изпълнителен директор на АЗПБ. И това се получи. В продължение на два дни фермерите говореха, мислеха, обсъждаха. Заедно.

„Обединението никога не е било лесно, но ако не започнем този процес сега, рискуваме да останем наблюдатели, а не участници в собственото си бъдеще.“ – Венцислав Върбанов.

Не всички срещи променят нещо. Но 11-тата Национална среща на АЗПБ може да промени начина, по който българското земеделие се бори за мястото си в Европа.

Loading

Агротехника

Последни новини