25 млн. дка обработваема площ в страната се защитава от градушки

Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас ще бъдат включени в системата за противоградова защита. С това общата площ на защитените обработваеми земи в страната ще се увеличи значително, като вече ще обхваща над 25 милиона декара.

Това обяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на парламентарен контрол. Според него, експертните оценки на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ показват, че в тези области най-подходящото решение е изграждане на система с наземни генератори.

Защо се избира наземна защита?

Изграждането на противоградова защита с ракетен или самолетен способ в тези райони е невъзможно поради няколко ключови фактора. Голяма част от територията попада в зоните за излитане и кацане на летище София, а високата интензивност на въздушния трафик в югозападното направление също ограничава използването на този метод.

Наземните генератори, от друга страна, представляват ефективна алтернатива. Те ще бъдат разположени на охраняеми и пожаробезопасни места, като между тях ще има оптимално разстояние от 8-10 км, за да се гарантира покритието на защитената площ.

Какви са следващите стъпки?

Министър Тахов уточни, че след като бъдат осигурени необходимите бюджетни средства, ще започне процесът по определяне на точните локации за разполагане на генераторите. Следващите етапи включват:

  • Провеждане на процедурите за предоставяне на права за ползване върху терените;
  • Подготовка на площадките;
  • Обществени поръчки за доставка на техника и оборудване.

Дългосрочна стратегия за защита на земеделските площи

Разширяването на системата за противоградова защита е част от по-широката политика за управление на климатичните рискове в земеделието. В момента защитената площ в страната обхваща ключови производствени региони, а с включването на новите области фермерите ще получат по-голяма сигурност за своите посеви.

Очаква се след реализирането на тази мярка да се намали рискът от загуби, причинени от градушки, и да се подобри устойчивостта на земеделското производство в засегнатите райони.

 

Loading

Агротехника

Последни новини