Пчеларски организации настояват за спешна помощ заради висока зимна смъртност

Обединеният български пчеларски съюз и Съюзът на българските пчелари изпратиха официално искане до министъра на земеделието Георги Тахов за отпускане на държавна помощ по схемата de minimis. Причината е изключително високата зимна смъртност на пчелни семейства през 2025 г., която в някои региони достига до 100%.

По информация от пчелари, в Северна България (област Русе) зимната смъртност тази година е между 50 и 70%, а в Южна България (област Ямбол) достига 80–100%. Според организациите, високата смъртност вече е хроничен проблем, а държавата не предприема действия въпреки предупрежденията.

В писмото си до министъра, двете организации изброяват цял комплекс от фактори, които водят до отслабване на имунната система на пчелите и масовата загуба на пчелни семейства:

  • климатични промени, включително засушаване и липса на нектар и полен;
  • вароатоза и нозематоза, както и агресивни третирания с ВМП;
  • целогодишен натиск от акара, който пренася вируси;
  • третирания на ентомофилни култури с ПРЗ, водещи до отравяния;
  • засяване на ГМО култури, опрашвани от пчели;
  • еднородна паша с ниско протеиново съдържание поради доминация на житни култури;
  • късна или липсваща намеса от страна на пчеларите;
  • както и други, системно неглижирани фактори.

Резултатът е ясен: дългосрочна физиологична деградация – мастното тяло и хемолимфата на пчелните ларви се променят, излюпват се недоразвити и деформирани пчели с ниска жизнеспособност, намален имунитет и по-нисък праг на поносимост към опаразитяване.

„Пчелите ни са болни и трябва да ги лекуваме. При недостиг на пчели няма кой да опрашва ентомофилните култури. Без опрашване – няма добиви“, се казва в обръщението.

Организациите настояват пчеларите, декларирали зимна смъртност през 2025 г., да получат подпомагане от държавата. Сумата от 25–30 лв. на пчелно семейство ще позволи поне частично възстановяване на загубите и стабилизиране на пчелините преди активния сезон.

В писмото се подчертава, че Министерството на земеделието е запознато с проблема от години, но до момента не е предприело конкретни действия. Помощта по de minimis не трябва да бъде възприемана като жест, а като необходима намеса за предотвратяване на още по-дълбока криза в опрашването и продоволствената сигурност.

Писмото е подписано от зооинж. Михаил Михайлов – председател на Управителните съвети на СБП и ОБПС, и е изпратено на 27 март 2025 г.

 

Агротехника

Последни новини