Пазарите на зърно реагират остро на новината за подновяване на преговорите между Русия и Украйна за търговия в Черно море. Цените на пшеницата падат, макар реалният обем на търговията да не се е променил.
Какво знаем досега?
В началото на седмицата Белият дом обяви, че се подкрепя споразумение за прекратяване на военните действия в Черно море, което да позволи безопасна търговия със зърно. В замяна САЩ поемат ангажимент да съдействат за възстановяване на достъпа на Русия до глобалните пазари за аграрна търговия – включително облекчаване на застраховането, логистиката и плащанията.
Кремъл поставя по-конкретни условия: премахване на санкции върху Rosselkhozbank и други финансови институции, възстановяване на достъпа до SWIFT, както и отмяна на ограниченията върху кораби, храни, торове и агротехника.
Пазарите реагират още преди фактите
Новината беше достатъчна, за да провокира рязък спад на цените на пшеницата. Според Арлан Съдерман от StoneX Financial, „прекратяването на огъня се възприема като мечи фактор“ – сигнал за насищане на пазара.
Но част от анализаторите не виждат реална промяна. „Пшеницата вече излиза от Украйна – коридорът не е спрян, просто е неформален,“ казва Себастиен Понселе от Argus Media France.
По думите му обемите на износ вече са на ниво отпреди войната, така че ефектът върху цените е по-скоро психологически, отколкото логистичен.
Защо това е важно?
- Зърнената сделка все още не е подписана, но вече се залага в ценообразуването.
- Цените падат, въпреки сушата в Русия и неблагоприятните условия в САЩ.
- Спекулацията изпреварва реалността, а фермерите се оказват в ситуация, в която продават на цени, базирани не на реколта, а на геополитически анонси.
Какво предстои?
Преговорите между Русия и Украйна, с посредничеството на Саудитска Арабия, продължават. Има сигнали за формализиране на Черноморската зърнена инициатива, но все още без конкретен времеви хоризонт.
Финансовите пазари реагираха първи. А логистиката? Тя или ще се върне към официални коридори, или ще продължи по трасетата, които и без това работят. Сделката просто ще ги узакони със задна дата.
Цените падат. Но не защото зърното тръгва – а защото политиката прави вид, че го пуска.