Влажното време и ранната сеитба създадоха условия за масово нападение от телен червей при слънчогледа. За това предупреждава агрономът Мариян Пеев, председател на ЗКПУ „Мъглен“ и на Българската асоциация за иновативно земеделие (БАИЗ), част от Българския фермерски съюз.
Сигналът е част от новата информационна рубрика „БАИЗ съветва“, която ще представя актуални агрономически наблюдения и препоръки, насочени към производителите в различни части на страната.
Почвени рискове при слънчоглед и царевица
Според Пеев, в настоящите климатични условия има съществен риск не само от телен червей, но и от системна мана, която атакува още в начална фаза – директно от почвата към семето.
При слънчоглед се препоръчва използване на:
-
биологични и бактериални препарати срещу почвени неприятели и болести.
За ефективност, защитата трябва да бъде локализирана около семето, като обеззаразяването е задължително условие, особено при минимум 6000 растения на декар.
Подобни са и препоръките за царевицата. Производителите не бива да разчитат на късмет. В много райони на страната вече има поникнали и защитени посеви, което още повече подчертава нуждата от навременна сеитба и профилактика.
Важно е да се използват само регистрирани препарати, като един от малкото такива е Натуралис.
Вредители при цъфтящи култури
Агрономът обръща внимание и на проблеми при рапицата и овощните култури от сем. Rosaceae – слива, череша, праскова.
Наблюдава се рапичен цветояд по рапица и мъхнат бръмбар по костилковите, които унищожават цъфтежа и пряко влияят върху добива.
Препоръчва се:
-
използване само на регистрирани биологични инсектициди
-
конкретно при овощните култури е регистриран: Нимазал – в доза 100 мл/дка, действащ срещу широк спектър от смучещи и гризещи неприятели.
-
препаратът е на основата на азадирахтин, с проникващо действие, което спира храненето на вредителите, води до прекратяване на тяхното възпроизводството.
Почвена защита с дългосрочен ефект
Пеев обръща внимание върху ефекта от използване на Натуралис – с почвено действие, обхващащо много вредители. Гъбата работи ефективно при температури между 10 и 27°C и има потенциал за значително намаляване на запасите от почвени вредители в рамките на две години.