Цените на пшеницата остават под натиск, макар че глобалните крайни запаси се очаква да намалеят. Пазарът реагира не на недостига, а на увереността в добра нова реколта и липсата на сериозни климатични рискове.
Според последния доклад на Международния съвет по зърното (IGC), световното производство на пшеница през 2025 г. се очаква да достигне 807 млн. тона – с 8 милиона повече от миналата година. Това би било исторически рекорд.
Ръстът идва основно от Европа, където се прогнозира възстановяване след слабата предходна година. Производството в Русия, Украйна и Казахстан се очаква да спадне с общо 4,3 млн. тона, но това неутрализира само част от увеличението в ЕС.
Времето в Черноморския регион остава несигурно. Зимата премина със слаби снеговалежи и суша, което поставя под съмнение състоянието на есенните култури. Засега обаче пазарът не оценява този риск като критичен.
Жътвата в Индия и Китай вече е в ход, а в САЩ предстои до два месеца. Въпреки по-ниската прогноза за американското производство – 52,4 млн. тона, при 53,7 млн. тона през 2024 г. – очакванията остават стабилни, защото качеството на зимната пшеница е високо. Щатът Канзас отчита 48% от реколтата в добро до отлично състояние.
Австралия и Аржентина са с противоположни посоки: австралийската прогноза е по-ниска с 3,6 млн. тона, докато аржентинската расте с 600 хил. тона. Тези култури ще се засяват тепърва и ще влязат на пазара в края на годината.
Канада отчита увеличение както в производството – 36 млн. тона, така и в площите със засета пшеница – с 2,6% повече спрямо миналата година.
Парадоксът е видим:
Докато производството расте, запасите намаляват.
IGC очаква крайните запаси да паднат до 259 млн. тона, спрямо 265 млн. тона през 2024–25 г. и 273 млн. тона през 2023–24 г.
Но въпреки това, цените не реагират нагоре. Причината е двойна:
– С началото на жътвата в Северното полукълбо запасите реално се обновяват, което елиминира усещането за недостиг.
– Докато няма критичен метеорологичен риск, пазарът приема, че реколтата ще бъде достатъчна. Очакванията за рекордни добиви засега натежават повече от прогнозата за по-ниски запаси.
Пшеницата остава под ценови натиск и тенденцията ще продължи, ако несигурността не се превърне в реален дефицит.