Опитът на Златия Агро: Прагматичният подход в борбата с плевелите при царевица е ключов за рентабилното отглеждане на царевица в условията на България

КАК ЕДНО ОТ ГОЛЕМИТЕ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНСТВА В БЪЛГАРИЯ УСПЯВА ДА ПРИЛОЖИ РЕНТАБИЛНА ТЕХНОЛОГИЯ ЗА БОРБА С ПЛЕВЕЛИТЕ С МАКСИМАЛЕН ЕФЕКТ И МИНИМАЛНИ РАЗХОДИ

Разговаряме с г-н Георги Вачков, агроном в Златия Агро ООД, за предизвикателствата в отглеждането на царевица в условията на Северозападна България.

Господин Вачков, кои са основните предизвикателства, с които се сблъсквате във вашата практика на растителнозащитник при отглеждането на царевица?

Царевицата е основна култура в нашето стопанство и поради това отделяме особено внимание върху цялостната технология на отглеждане. Засушаването през последните години прави отглеждането на царевицата при неполивни условия предизвикателно в цялата страна. От една страна добивите са силно зависими от наличието на достатъчно валежи, но дори, когато ги има те не са равномерно разпределени. Имаме ясно изразени периоди на засушаване дори в периода непосредствено след сеитба и веднага след поникване, което прави използването на почвени хербициди нерентабилно. От друга страна веднага след това често имаме обилни валежи, които провокират поникването на вълна от житни и широколистни плевели.

Как се справяте при такива условия, когато времето за третиране е ограничено?

Основно в стопанството ни за борба с житни и някои широколистни плевели използваме хербициди на база никосулфурон, които са доста гъвкави вегетационни хербициди по отношение сроковете на приложение като селективност за царевицата и категорична ефикасност срещу плевелите. Важно е, че вече разполагаме с алтернативни продукти, които не отстъпват по качество и ефикасност, а в същото време ни помагат да постигнем много ниска себестойност на производството.

Никосулфурон съдържащите продукти са от доста години на пазара и все още бележат ръст. На какво според вас се дължи това?

Както вече споменах на гъвкавостта в употребата и категоричната ефикасност срещу плевелите. Имаме полета с монокултурно отглеждане на царевица за период от над десет години, където всяка година използваме продукти на база никосулфурон. Продуктът е все така ефикасен без да се налага завишаване на дозата или замяната му с хербициди на база друго активно вещество. Не на последно място никосулфурон е смесим с много хербициди за борба с широколистни плевели и при наличието на такъв широк набор от такива на база мезотрион, сулкотрион, дикамба, флуроксипир в зависимост от плевелния състав и няма плевел, с който да не можем да се преборим. Имаме свободата да използваме продуктите както в комбинация, когато имаме смесено заплевеляване, така и поотделно, когато определена група плевели изпревари в развитието си. Освен това не пропускаме възможността да стимулираме растенията, като при всяко хербицидно третиране добавяме към резервоарната смес един от двата биостимулатора ЕРГОН или КЕЛПАК в доза 100 мл/дка. Особено при резервоарните смеси с два или повече продукта за растителна защита (когато е наложително), това е задължително.

За нас също така е много важно използваните в царевицата хербициди да не представляват опасност с остатъчното си действие за следващата култура в сеитбооборота – пшеницата. Имали сме определени проблеми с други хербициди и не можем да си го позволим, когато искаме да извлечем максимума от потенциала на всяка култура.

Това означава ли, че ще продължите да използвате същата технология и тази година?

Да, категорично. След падналите валежи очакваме провокиране на поникването след сухите условия през март. Нямаме съмнение, че отново ще се справим. Резултатите ни всяка година го показват – те са равни или по-добри от тези на водещите земеделци в региона.

Loading

Агротехника

Последни новини