Новата ОСП: здравето на почвата може да стане основа за субсидиране

Обсъжда се фундаментална промяна в Общата селскостопанска политика – с отпадане на Втори стълб и обвързване на плащанията със състоянието на почвата

Фермерите в Европейския съюз трябва да се подготвят за сериозна промяна: новата визия на Европейската комисия за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. предвижда коренна трансформация на модела на подпомагане. Сред водещите предложения е отпадане на Втори стълб (инвестиционна подкрепа) и обвързване на бъдещите директни плащания със здравето на почвите.

Темата беше коментирана от Юрген Так, генерален секретар на Европейската организация на собствениците на земеделска земя (ELO), по време на дискусия, организирана от Българската асоциация на собствениците на земеделска земя в с. Белчин.

Общият контекст: намаляващ бюджет и нови приоритети

Обсъжданията се водят в рамките на инициативата „Визия за селското стопанство и храните след 2027 г.“, обявена от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Поради увеличени разходи за отбрана (800 млрд. евро в новия бюджет), Комисията предлага единен бюджет за всички сектори, което на практика означава край на отделния бюджет за ОСП.

В този контекст се дискутира премахване на Втори стълб на ОСП, който досега финансираше инвестиции, иновации и развитие на селските райони. В същото време Първият стълб (директни плащания) може да бъде насочен само към стопанства с най-голяма нужда от подкрепа, основно малки и средни ферми.

Какво се предлага вместо досегашната система?

Предложенията, базирани на анализи на експерти като Тасос Ханиотис, предвиждат:

  • Субсидиите да се обвържат със здравето и качеството на почвите, измервано чрез карти, лабораторни анализи и агрономически индикатори;
  • Подпомагането да се предоставя за всички площи, но само ако има доказуемо подобрение на състоянието на почвата;
  • Измерването да се извършва на база начална и крайна стойност за поне тригодишен период, с проследимост на резултати на ниво стопанство;
  • Новата рамка да бъде опростена и обединена – без двойни плащания и разнопосочни изисквания, но с общо екологично ядро;
  • По-справедливо преразпределение на субсидиите, отчитащо регионалните различия в наемите, заплатите и ПЧП (покупателна способност);

Защо това е критичен момент?

Ако Вторият стълб отпадне, а Първият бъде преструктуриран, всички досегашни инвестиционни мерки ще останат без пряко финансиране. Това поставя на карта: – модернизацията на стопанствата; – агроиновациите; – напояването; – младите фермери и проекти в селските райони.

Какво означава фокус върху почвата?

Новата концепция издига почвата като основен измерител на устойчивостта. Фермерите ще трябва да: – познават агрохимичните характеристики на земята си; – влагат усилия в подобряване на структурата, органичното вещество и задържането на вода; – инвестират в биологичен контрол и почвени технологии.

Юрген Так подчерта, че това ще изисква преосмисляне на административния модел и отказ от досегашната инерция, особено при управление, мониторинг и отчетност. Очаква се съпротива от администрацията и от „привилегированите актьори“ по Втори стълб.

Кога ще се реши?

В края на май ще се проведе конференция по Многогодишната финансова рамка (МФР), а през юли ще бъде представено окончателното предложение на Комисията. Дотогава Европейската комисия ще прегледа над 320 регламента и директиви, а фермерите имат възможност да дадат становища по бъдещата рамка.

Преходът към почвено базирана ОСП не е просто техническа промяна – това е нова философия на подпомагане, при която парите няма да следват площта, а реалното усилие за възстановяване на ресурсите.

 

Здравето на почвата може да се окаже новата единица за субсидиране. А фермерът – нейният най-важен пазител.

Loading

Агротехника

Последни новини