АЗПБ: Фискалният контрол върху торовете е несъгласуван, непропорционален и рисков за кампанията

Земеделският сектор настоява за спешно преразглеждане на заповедта на министъра на финансите

Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) изразява категорично несъгласие с включването на торовете в списъка със стоки с висок фискален риск (СВФР) съгласно Заповед № ЗМФ-237/31.03.2025 г. и прилагането на режима на задължително предварително деклариране съгласно Наредба № Н-5 от 29.09.2023 г.

В становище, изпратено до министъра на финансите г-жа Теменужка Петкова, изпълнителния директор на НАП г-н Румен Спецов и с копие до министъра на земеделието г-н Георги Тахов, организацията настоява решението да бъде преразгледано поради редица сериозни рискове за фермерите и хода на кампанията.

Административна тежест и логистичен риск за производителите

Според АЗПБ, особено тежко засегнати ще бъдат малките и средните стопанства, които не разполагат с необходимия административен и технически капацитет за прилагане на изискванията за предварително деклариране.

Процедурата включва регистрация в системата на НАП, издаване и следене на Уникален номер на превоз (УНП), подаване на информация за маршрути и получаване на потвърждения, което ще изисква допълнителен персонал или външни услуги. Това води до повишаване на разходите и оскъпяване на производствената дейност.

Забавяне на доставки и застрашаване на агротехническите прозорци

Торовете са стока със силно изразена сезонност. Въвеждането на задължително предварително деклариране създава реален риск от забавяния в доставките поради възможни проверки и логистични затруднения, което може да блокира агротехническите процеси и да компрометира хода на кампанията.

Очаквано повишение на цените

АЗПБ предупреждава, че административните усложнения и допълнителните изисквания вероятно ще бъдат калкулирани от търговците и транспортните компании в крайната цена на торовете. Това ще доведе до ново нарастване на производствените разходи в период, в който фермерите вече работят с ограничени маржове и подложени на пазарни и климатични несигурности.

Увеличен риск от санкции и технически грешки

Заради сложността на новите изисквания, всяка техническа грешка или административно несъответствие може да доведе до санкции. Това поставя фермерите в уязвима позиция, въпреки че те не са търговци на торове, а крайни потребители.

Мярката е въведена без предварителен диалог със сектора

АЗПБ подчертава, че заповедта е издадена без предварителни консултации със сектора и без информиране на браншовите организации. Това е в противоречие с принципите на партньорство между администрацията и засегнатите страни.

Организацията заявява, че при наличие на диалог би могла да предостави аргументи, примери и решения, които да осигурят фискална ефективност без допълнителна административна тежест.

Липса на подготвителна кампания и необходимост от обучение

Според последното преброяване на земеделските стопанства, 31% от управителите са над 65 години, а едва 11% са под 35 години. Това, според АЗПБ, прави въвеждането на нови административни режими особено чувствително и налага мащабна информационна и обучителна кампания преди каквото и да е влизане в сила на мерките.

Несъответствие с европейските политики за облекчаване на регулациите

АЗПБ напомня, че Европейската комисия е поставила като приоритет намаляване на административната тежест с 25% за бизнеса и с 35% за МСП. Въвеждането на допълнителни задължения върху сектор, доминиран именно от микро- и малки стопанства, противоречи на тази политика.

Призив за отлагане и консултации

В заключение, АЗПБ настоява решението да бъде незабавно преразгледано и прилагането му по отношение на торовете да бъде временно отложено, докато се проведат консултации със сектора и се направи анализ на въздействието. Организацията заявява готовност за открит диалог и предоставяне на експертни предложения за балансирани мерки, които да постигнат фискалните цели, без да застрашават устойчивостта на производителите.

Loading

Агротехника

Последни новини