На територията на областите Кюстендил и Перник ще бъдат изградени над 40 площадки с генератори със сребърен йодид за борба с градушките. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща със земеделски производители в Кюстендил. Събитието е част от националната информационна кампания, свързана с приема на заявления по директни плащания за 2025 г.
„В тези региони не е разрешено използването на ракети или самолетен способ за противоградова защита. Затова изграждаме наземна мрежа, каквато се използва успешно във Франция и Испания“, посочи Капитанов. Той допълни, че в момента се определят точните места, на които ще бъдат разположени съоръженията.
По думите на заместник-министъра, прилагането на този метод може да доведе до 40% намаление на енергията на градушката, като по този начин се ограничават щетите върху земеделската продукция.
Очертани площи и подадени заявления в Кюстендил
Към момента, очертаните площи по кампанията за директни плащания в област Кюстендил са 11 626 хектара, а броят на подадените заявления – 337. Заместник-министърът информира земеделците и за промените в нормативната уредба, свързани с агроекологията, биоземеделието и хуманното отношение към животните.
Срещи с фермерите и актуални теми
По време на събитието експерти от Министерството на земеделието представиха предстоящите приеми по интервенциите от Стратегическия план 2023–2027 г. Обсъдени бяха и възможностите за справяне с вредителя Черна златка по овощните култури.
Срещата в Кюстендил събра близо 100 земеделски производители от региона.