В много части на страната зимата се завръща със закъснял, но рязък ход. Сняг, леден дъжд и силен вятър вече са факт в някои райони, а прогнозите сочат допълнително влошаване на метеорологичната обстановка. Според синоптиците от „Метео Балканс“, над страната преминава добре изразен студен атмосферен фронт, който се засилва от по-топлите и влажни води на Егейско море. Това увеличава риска от екстремни явления.
Температурите към момента са около 4°C, но се очаква да паднат под нулата в часовете преди изгрев. Ако минималните температури достигнат под –2°C, земеделските стопани очакват сериозни последствия, особено за ранните култури и овощните насаждения.
Очаквани валежи и потенциални щети
Снежна покривка от над 30–40 см се очаква в планинските части на Южна България – Рило-Родопския масив и Пирин. Високото съдържание на влага в снега означава, че той ще бъде тежък, което увеличава риска от счупени клони и прекъсвания на електрозахранването в някои общини.
В равнинните части валежите ще са под формата на леден дъжд и мокър сняг. Вятърът допълнително ще влоши условията, особено за култури, които вече са в активен вегетационен стадий.
Риск от слани и температурни колебания
След студения фронт се очакват условия за слани в почти цялата страна, най-вече в котловините и ниските форми на релефа. Това поставя под риск овощните култури, лозята и ранните зеленчуци. След застудяването се прогнозира кратко засушаване, последвано от нов период на валежи и гръмотевични бури.
Реакция на стопаните
„Ако падне под минус 2 тази нощ, ще стане много лошо. Не сме в състояние да покрием всичко, просто следим час по час“, споделиха пред zemedeleca.bg производители от Бургаско и Сандански.
В момента някои овощари разчитат на локални средства за защита – агрилници, отопление с печки и горене на влажна слама, но при силен вятър ефектът е ограничен. Ранните култури и цъфтящите овошки остават най-уязвими. При зърнено-житните няма спасение.
Прогноза за следващите дни
Температурите ще започнат да се повишават в края на седмицата, но няма да липсват нови предизвикателства. Очаква се кратък период на суша, който ще бъде последван от по-обилни валежи, включително с гръмотевици.
Климатичната нестабилност в началото на април поставя земеделците в поредна ситуация на адаптация без предизвестие. Реалната прогноза остава: още едно трудно денонощие – с надежда да не се превърне в дългосрочна щета и да не довърши съвсем културите сред нощта на 7-и април.