Пазарът на агротехника у нас с ръст за първи път от две години

За първи път от 2023 г. насам българският пазар на агротехника показва положителна динамика, сочат официалните данни на звеното „Контрол и техническа инспекция“ към Министерството на земеделието и храните. Анализът обхваща новите регистрирани машини за първото тримесечие на 2025 г.

Ръст при тракторите и комбайните

За периода януари–март 2025 г. в страната са регистрирани 322 нови колесни трактора, с 20,6% ръст спрямо същия период на предходната година. Тогава са били отчетени 267 регистрации.

При зърнокомбайните също се отчита растеж – 18 нови регистрации, спрямо 11 година по-рано (63,6% увеличение).

Спад при товарачите

При телескопичните товарачи се наблюдава спад – 72 нови регистрации, което е с 13 машини по-малко или 15,3% намаление на годишна база.

Челните товарачи също отбелязват лек спад – 78 нови машини, което е с 2 по-малко спрямо първото тримесечие на 2024 г. (спад от 2,5%).

Въпреки спада в някои категории, тенденцията при основните категории трактори и комбайни е възходяща, което е индикатор за възстановяване на инвестиционната активност в сектора.

Контраст с тенденциите в Европа

Докато в България се отчита възстановяване, на международно ниво картината е по-сдържана.

Обединеното кралство

Според британската Асоциация на земеделските инженери (AEA), регистрациите на нови трактори през март 2025 г. са с 25% по-малко спрямо март 2024 г. – най-ниските от 2016 г. насам. Общият брой новорегистрирани трактори за първото тримесечие е 2228 машини, което е най-ниското ниво от 2001 г.

Италия

Асоциацията на производителите на земеделска техника „ФедерУнакома“ (FederUnacoma) прогнозира особено предизвикателна година за сектора, както в Италия, така и на външните пазари. Основни фактори са:

  • високи производствени и логистични разходи;
  • икономическа нестабилност;
  • нови геополитически рискове;
  • мита, наложени от САЩ, които засягат търговията с агротехника.

Според президента на „ФедерУнакома“ Мариатереса Маскио, индустрията се нуждае от интензивни инвестиции в иновации, за да отговори на новите изисквания за устойчивост и ефективност.

Глобални перспективи

Стефано Гали от „Нилсен Ай Кю“ (NielsenIQ) посочва, че до 2032 г. Азия ще представлява половината от глобалните частни разходи. Това означава изместване на потребителското търсене и нуждата от адаптация на агроиндустриалните вериги за доставки.

В допълнение, изследванията показват, че устойчивостта (екологична, икономическа и социална) става все по-важен фактор при избор на техника и оборудване.

Какви са сигналите

След две години на спад, българският пазар на агротехника започва 2025 г. с възход в ключовите категории. Това е сигнал за възстановяване на доверието и инвестиционната готовност на стопанствата. В същото време, нестабилността в глобален мащаб остава висока, а натискът за устойчиви решения ще бъде водеща тема в сектора през идните месеци.

Loading

Агротехника

Последни новини