Български фермерски съюз (БФС) настоява за създаването на гаранционен фонд за обезщетения при щети в земеделието, причинени от природни бедствия. Повод за предложението са сериозните измръзвания и повреди по зърнени култури и трайни насаждения в цялата страна, както и миналогодишните щети от градушки.
„Фермерите трябва да имат шанса при извънредни ситуации да възстановят своя бизнес“, коментира председателят на БФС Георги Стоянов.
Модел с участието на държавата и стопаните
Като възможно решение БФС предлага създаването на гаранционен фонд от държавата, или по примера на Австрия – солидарна застрахователна система, в която участват както земеделските стопани, така и държавният бюджет.
Фондът трябва да действа при всякакви природни бедствия и форсмажорни ситуации, включително при частични щети, които водят до невъзможност за реализация на продукцията, дори когато няма 100% пропаднали площи.
Проблем с настоящите компенсации
В момента съществува механизъм за съфинансиране на застрахователните премии, но според Георги Стоянов той не достига ефективно до земеделците. Според него е необходимо:
- да се направи анализ на реалния обхват на подпомагането;
- да се търси по-гъвкава и навременна система за реакция;
- да се въведе ясна политика за обезщетение при частични щети.
„Всичко, което е направено досега, не работи – липсва гъвкавост“, подчерта Стоянов.
Климатичният натиск се засилва
„Свидетели сме на промени в климата, които водят след себе си тежки последици за овощните култури и земеделието“, заяви агрономът Мариян Пеев – член на БФС, председател на БАИЗ и ЗКПУ „Мъглен“.
Щетите в някои стопанства са 100%. При черешите има пълно измръзване. При младите насаждения над 30% от листната маса е унищожена.
„Това не е обичайна слана. Това е рязко, дълбоко охлаждане – с повреди по всички тъкани“, каза Пеев. Според него предстои оценка на мащаба на пораженията, но картината вече е тревожна. Пшеницата и ечемикът също показват признаци на повреда. Слънчогледът е под въпрос.
Необходими са бързи мерки и дългосрочна стратегия
От БФС подчертават, че Министерството на земеделието е реагирало бързо и адекватно в настоящата ситуация с измръзванията. Но е необходимо ясно стратегическо решение – постоянен фонд или механизъм за навременна помощ при бедствия, както и работеща система за оценка и обезщетяване на реални, частични загуби.
Допълнително фермерите сигнализират и за високи разходи за труд, торове и продукти за растителна защита, които в настоящата ситуация още повече натоварват производствата, особено при плодовете.
„Трябва да има ясна държавна политика за сектора в условията на климатичен риск и кризи. Не реактивна – а структурна“, заключават от Български фермерски съюз.