Картофите са сред най-чувствителните култури към почвени вредители и болести. Сред основните заплахи са теленият червей (Agriotes spp.) и ризоктонията (Rhizoctonia solani) – два различни, но критични проблема с различна биология и подход към контрола.
Телени червеи: биология и вредност
Телените червеи са ларвите на Полския ковач – насекоми, които прекарват до пет години в почвата. Ларвите се хранят с подземните части на растенията, включително клубени, като правят характерни, дълбоки, цилиндрични ходове в картофите. Повредите не само влошават качеството на продукцията, но и отварят вход за вторични инфекции – бактериални и гъбни.
Проблемът е особено сериозен при култури като картофите, които се развиват в прохладни условия и изискват висока почвена влажност – същите условия, които благоприятстват теления червей.
Контрол на теления червей и възможности за подпомагане
През 2025 г. ДФ „Земеделие“ отвори прием по схемата за държавна помощ за компенсиране на разходите за борба с почвените неприятели при картофите. Подпомагането е насочено към производителите, които прилагат одобрени средства за контрол срещу телен червей – с максимална ставка до 120 лв./дка.
Включени в програмата са различни продукти за почвено третиране. Сред тях е и Натуралис – Натуралис е доказано ефективен при контрол на неприятелите в почвата, сред които са телените червеи. Приложението на този продукт е на пролет преди или по време на сеитба и есента след прибиране на реколтата. Така гарантираме оптимално действие на продукта.
Внесен веднъж, Натуралис се превръщат в инвестиция, защото почвата е естествен дом на хищната гъба Beauveria bassiana. Освен това не предизвиква резистентност и продукта няма никакви остатъчни количества. Реколтата остава екологично чиста и здрава!
Дозите при почвено приложение са 200-300мл. на декар в зависимост от плътността на зараза.
Ризоктония: сериозен и често подценяван проблем
Ризоктонията (Rhizoctonia solani) е гъбна болест, която причинява повреди по подземните и надземните части на картофите. Заболяването започва с гниене на клубените, но често засяга и корените, основата на стъблото и кълновете. В началните фази може да остане скрито, а щетите стават видими едва по време на съхранение или при влошено развитие на растенията.
За разлика от теления червей, при Ризоктонията най-важното е превенцията – чрез подходяща почвена микрофлора, бърза колонизация на ризосферата и ограничаване на пространството за развитие на патогена.
Причинителят на струпясване по картофите (ризоктония) e почвообитаваща гъба, наречена Rhyzoctonia solani. Развива се във влажна почва и температура между 9 и 27°С.
По нападнатите клубени гъбата образува склероции (много устойчиви образувания), с които се запазва до следващия вегетационен период в складовите помещения. Освен това тя може да се запази и като склероции по растителните остатъци в почвата.
Напролет при повишаване на температурите и подходяща влага склероциите покълнат. Появяващите се от тях мицелни нишки извършват заразявания през новия вегетационен период.
Амитица предлага решение : Прорадикс – третиране на клубените или приложение по време на засаждане.
Прорадикс е фунгицид с биологично действие. Активната му съставка е бактерията Pseudomonas sp. Strain DSMZ 13134. Освен директното антагонистично действие, Прорадикс засилвайки естествените защитни реакции на растението. Подобрява развитието на кореновата система, устойчивостта към абиотичен стрес и здравето на растенията.
Препаратът се прилага веднъж на сезон – непосредствено преди засаждане. Може да се използва като спрей или за третиране на семена. Не се смесва с медни препарати.
Практически подход и съвместимост
И Натуралис, и Прорадикс се вписват в концепцията за биологичен контрол и са съвместими с други елементи от интегрираната растителна защита. Прилагат се в различен момент – Натуралис за контрол на телените червеи, Прорадикс – за превенция на Ризоктония. За ефективност е важно да се спазва дозировка, техника на приложение и условия (температура, влага, почвен режим).
Контролът върху почвените проблеми не е еднократна мярка. Той е част от дългосрочната устойчивост на производството – и в контекста на високите разходи и променящите се климатични условия, става критично условие за запазване на добив и качество.
Повече за решенията може да научите на сайта на Амитица.