ЕС обещава ограничения за украинския внос, но на практика едва ли ще ги има

Българските фермери следят внимателно хода на преговорите между Украйна и Европейската комисия, надявайки се, че ще бъдат въведени реални ограничения върху украинския внос. Причината: ако до 5 юни 2025 г. Европейският съюз не приеме ново решение за удължаване на временните мерки, автоматично ще се възстанови действието на стандартния търговски режим, предвиден в Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. Това означава връщане към мита, тарифни квоти и други ограничения за украинските стоки, вкл. за зърно, мляко и месо.

Какво предвижда член 29 от Споразумението за асоцииране?

Член 29 на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна предвижда възможност за страните да се договарят за допълнителна либерализация на търговията. В момента Европейската комисия използва тази разпоредба, за да обоснове плановете си за ново споразумение, което да запази и разшири облекчения достъп на украински стоки до европейския пазар.

Според оценки на икономистите Вероника Мовчан (Институт за икономически изследвания) и Рикардо Джучи (Berlin Economics), връщането към стария режим би намалило украинския износ за ЕС с близо 1,5 милиарда долара – почти 4% от общия обем.

Какво обещава Европейската комисия?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен увери украинския премиер Денис Шмихал, че бъдещият търговски режим ще бъде „по-добър“ от този, действал до 2022 г. Това означава запазване на нулевите мита и минимални технически бариери за украинските стоки.

Позицията на Украйна: достъпът до пазара е ключов

Украинското правителство подчертава, че няма значение дали бъдещият режим ще е под формата на автономни търговски мерки или разширено споразумение за свободна търговия. Основната цел на Киев е да осигури непрекъснат достъп до европейския пазар без връщане към тарифни и нетарифни ограничения.

„За нас резултатът е фундаментален, не шахматният модел на споразумението,“ заявяват официални украински източници.

Какво означава това за българските фермери?

Европейската комисия работи за нов режим с Украйна. Дали това означава запазване на облекчения достъп – или баланс между интересите на фермерите и политическите ангажименти – предстои да се види.

Припомняме, че на 13 май 2024 г. Съветът на ЕС одобри удължаването на временните търговски мерки в полза на Украйна с още една година – до 5 юни 2025 г. След тази дата ще бъде необходимо ново решение, за да се избегне автоматичното връщане към старите ограничения.

 

Loading

Агротехника

Последни новини