Увеличаващите се огнища изискват спешни мерки и засилена биосигурност
2025 г. започва с тревожни сигнали за разпространение на сериозни заразни болести сред животните в Европа. Случаите на шап и син език се увеличават, а според ФАО и МЗХ България, рисковете за животновъдството са реални и нарастващи.
Над 16 000 засегнати животни от началото на годината
В Европейския съюз до момента са потвърдени 19 огнища на син език – в Австрия, Италия, Полша и Словения, като са засегнати над 700 животни. Болестта шап, която има висока степен на заразност и икономически последици, е установена в Германия, Словакия и Унгария, с общо над 15 800 засегнати животни.
Европа преживява най-тежката епидемия от шап от 2001 г.
ФАО предупреждава, че това е най-широко разпространеното огнище на шап в Европа за последните две десетилетия. Нов, екзотичен щам (серотип SAT1), открит в Бахрейн и Ирак, също поражда опасения за трансгранично разпространение към Западна Евразия.
Болестта вече повлия сериозно върху международната търговия – Обединеното кралство наложи забрана за внос на месо и млечни продукти от няколко европейски държави.
МЗХ: Програми за надзор, дезинфекция и биосигурност в цялата страна
В България Министерството на земеделието и храните изпълнява цялостна програма за надзор върху шапа, синия език, чумата по дребните преживни животни, нодуларния дерматит и кримска-конго хеморагична треска. Тя включва клинични прегледи, лабораторни изследвания и активен и пасивен епизоотичен надзор.
Всички животновъдни асоциации са получили разяснения относно вноса на животни от държави без официален здравен статус. Същевременно е възстановена дезинфекцията на ГКПП Капитан Андреево, Лесово и Малко Търново, както и на транспортните средства, идващи от Сърбия и Северна Македония.
Съвместно с МВР и ГД Гранична полиция се извършват проверки на пратки с живи животни в цялата страна.
Биосигурността не е бюрокрация – тя е бариера срещу катастрофа
От МЗХ припомнят, че биосигурността включва конкретни действия: редовно почистване и дезинфекция на помещенията, изолиране на болни животни, контрол върху движението на хора и техника между обектите и наличие на спешен план за реакция при огнище.
ФАО също подчертава, че основното средство за ограничаване на шапа е именно биосигурността – от хигиена на транспорта до контрол на смесването на животни при търговия.
Ваксинацията – ефективна, но само при съответствие с щама
И в България, и в международен план, ваксинацията е част от стратегията. Експертите обаче са категорични – ваксините трябва да съответстват на конкретния щам, а прилагането им да бъде навременно и по спецификация.
Препоръки: информираност, профилактика, готовност
ФАО и МЗХ препоръчват:
- кампании за осведомяване на фермерите;
- строга биосигурност във фермите и при транспорт;
- контрол върху движението на животни и хора между обекти;
- спешни планове за действие при огнище.
Животновъдството в Европа – включително и в България – е изправено пред изпитание, което не е само ветеринарно, а икономическо и стратегическо.
Бдителността, навременната реакция и прилагането на стандартите за биосигурност ще определят дали този риск ще бъде овладян – или ще се превърне в криза.
Изключително важно е самите животновъди стриктно да спазват правилата за биосигурност и да не допускат политическа намеса в здравни казуси. Примери като ситуацията във Велинград подкопават доверието на пазара към българското животновъдство и могат да нанесат дълготрайни щети не само на сектора, но и на имиджа на страната като производител.