Становище на Икономическия и социален съвет с предложения за конкретни механизми и ясни бюджетни ангажименти
Икономическият и социален съвет (ИСС) прие становище по визията на Европейската комисия за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. Документът, изготвен от Комисията по устойчиво развитие, селско стопанство, околна среда и регионални политики, призовава за самостоятелен бюджет за ОСП, съобразен с инфлацията и реалните нужди на сектора.
Без конкретен бюджет визията остава декларация
ИСС подчертава, че без ясно разписано финансиране визията на ЕК няма как да бъде изпълнена. Отхвърля се предложението за „суперфонд“, който би обединил различни политики и би довел до размиване на приоритетите на ОСП. Според Съвета това би затруднило изпълнението на мерките и би създало още по-голяма административна несигурност.
Директните плащания и инвестициите в селските райони трябва да се управляват отделно
Становището настоява директните плащания да запазят своята роля на основен инструмент за стабилизиране на доходите на земеделските стопани. В същото време инвестициите по Втори стълб следва да се финансират чрез отделен бюджет. Предлага се увеличаване на земеделския резерв и ускоряване на процедурите при кризи.
Фермерите трябва да участват в прехода, а не само да го прилагат
Съветът настоява всяка нова регулация да бъде предварително оценена спрямо въздействието ѝ върху фермерите. Трябва да се гарантира, че преходът към по-устойчиви практики няма да подкопае икономическата жизнеспособност на стопанствата. Подкрепят се гъвкави и адаптирани спрямо регионите решения.
Разширяване на ЕС: стандартите не трябва да бъдат занижавани
Във връзка с бъдещото присъединяване на страни като Украйна и Молдова, ИСС призовава за гаранции, че новите държави ще отговарят на същите изисквания като настоящите членки. Поставя се въпросът за защита на вътрешния пазар и избягване на нелоялна конкуренция.
Подкрепа за младите и жените в сектора
ИСС предлага конкретни механизми: достъп до земя чрез поземлени банки, целево финансиране за млади фермери, опростени административни процедури и реално участие на жените във вземането на решения. Подчертава се нуждата от бюджетно обезпечаване, а не само платформи и инициативи без съдържание.
Българските приоритети: ясно формулирани искания
Българската позиция включва: пълна външна конвергенция на директните плащания, запазване на преходната национална помощ, продължаване на обвързаната подкрепа за чувствителни сектори като животновъдство, овощарство и зеленчукопроизводство. Изрично се настоява тези инструменти да останат достъпни и след 2027 г.
Визия без бюджет не е политика
Становището на ИСС е част от националната подготовка за преговорите по новата ОСП. Според Съвета реална селскостопанска политика изисква отделен бюджет, ясен инструментариум и участие на фермерите в процесите. Без това, визията рискува да остане без последици за практиката.