Парламентарната комисия по земеделие, храни и гори прие на първо четене промени в Закона за водите, които целят по-ясна регулация и по-ефективна организация на напояването в земеделието. Законопроектът е внесен от Десислава Танева и група народни представители от ГЕРБ-СДС.
„Напоителни системи“ ЕАД ще има разширени функции
Съгласно новите текстове, “Напоителни системи” ЕАД ще бъде определено като основен доставчик на вода за напояване на земеделски производители в различни региони на страната. Предвижда се обхватът на услугата да покрие територии, обслужвани от 14 клона на дружеството, като по този начин се създава мрежа с национално значение за разпределение на водния ресурс.
Напояването като инструмент за устойчиво земеделие
В мотивите към законопроекта се посочва, че при изменящите се климатични условия напояването се превръща в необходима и стратегическа мярка. То играе ключова роля за осигуряване на стабилна растениевъдна продукция в години със засушаване или климатична нестабилност.
Според вносителите, доставката на вода трябва да бъде непрекъснат процес, съгласуван с разрешените водни обеми от Министерството на околната среда и водите. За да бъде услугата устойчива и качествена, е необходимо тя да се извършва от оператор, разполагащ с цялостна напоителна система и покритие върху голяма територия.
Подкрепа от държавния бюджет
Предвижда се земеделските производители да могат да бъдат компенсирани от държавния бюджет за разходите си по напояване. Това е особено важно за стопанства, отглеждащи култури с висока икономическа стойност в региони с ограничени водни ресурси.
Контекст: вода, климат и сигурност
Измененията в климата – включително повишаване на температурите, засушаване и намалени валежи – засилват необходимостта от стратегическо управление на водните ресурси. Законопроектът адресира нуждата от по-добра организация и достъп до напояване като условие за продоволствена сигурност и адаптация на българското земеделие към новите климатични реалности.