Въпреки предизвикателствата пред българското земеделие, юбилейното 17-то издание на изложението БАТА АГРО показа силата и устойчивостта на сектора. За ролята на иновациите, бъдещето на инвестициите в агротехника и визията за преодоляване на кризите, разговаряме с Даниел Минев – председател на УС на БАТА АГРО.
Господин Минев, земеделието и секторът като цяло са в криза, в каквато не са били отдавна. На този фон обаче тазгодишното изложение БАТА АГРО отново демонстрира висок професионализъм и съпричастност към сектора и представи пред българската аграрна общност последните предложения в техниката и технологиите за земеделие. Във времена на трудности се вижда кой има визия за бъдещето и кой не спира да гради. Защото земеделието няма да свърши с една криза, нали така?
Земеделието няма да спре, това е сигурно. Това е сектор, в който работят изключително отговорни и трудолюбиви хора, добри бизнесмени и стопани на земята си. Не одобрявам опитите да се насажда негативно отношение към фермерите.
Земеделието е система, без която никоя икономика не може да функционира. Видяхме го с очите си по време на Ковид-кризата.
Като статистика данните за тазгодишното изложение БАТА АГРО са следните: 206 фирми-участнички и общо 37 000 квадратни метра изложбена площ. С около 1000 квадратни метра площта е по-голяма от миналата година, което в тези предизвикателни за земеделието времена аз отчитам като успех.
Като изложение БАТА АГРО не е пряко отражение на пазара. Неговата цел не е тук да се продава техника, а да се покажат новостите при земеделската техника, технологиите и всички свързани със земеделското производство сектори. Това, разбира се, не означава, че на самото изложение не се сключват сделки. Основната му цел е да могат земеделците в кратък период от време, без да обикалят цялата страна по базите на различни фирми, да видят и изпробват машините. На БАТА АГРО има условия за демонстрации и тест-драйв на техниката.
Тази година отбелязваме 15-ия юбилей на изложението. През 2010 г. беше първото изложение БАТА АГРО с 89 фирми-участнички. Оттогава форумът е пораснал повече от два пъти.
С целия екип сме въодушевени, че въпреки тежките условия, ентусиазмът го има. Имаме новости, които да покажем на земеделците. Точно в такива моменти, когато има трудности, се вижда кой гледа напред в бъдещето и мисли и планира как да продължи бизнеса си. Говоря за земеделците. Защото сега е точният момент за препланиране и за разумни и премерени инвестиции, за да могат да се посрещнат спадовете в рентабилността, които очевидно ще има.
Какъв е вашият съвет към земеделците в сегашната ситуация?
Високоефективната техника води до спестявания. Да, тази техника трябва да се изплаща. Но пък без икономии в дългосрочен план и повишаване на ефективността на производството няма как да се получи икономическа рентабилност. Рентабилността се постига с влияние върху разходите. Приходите са извън контрола на фермерите в голяма степен. Те се определят от борсите. Продължават да излизат данни за рекордно световно производство, които непрекъснато водят цената на зърното надолу. Дали са реални или не, ние няма как да знаем. Но сме длъжни да се подготвим за всякакви сценарии.
Силно се надяваме на по-добра реколта. Метеорологичните условия в момента са добри. Не навсякъде, но в голяма част от страната има достатъчно валежи. Дано времето се задържи по-прохладно, за да има добри добиви. Миналата година пролетниците се провалиха напълно и това се отрази много зле на земеделците.
Затова земеделците трябва да залагат на технологии, които ще им спестяват разходи. Много се говори през последните години за минимални обработки и за директна сеитба. Тези технологии са добри и намаляват значително разходите, но е важно да се знае, че не са подходящи за всяка почва и условия. Преминаването от конвенционална към по-енергоспестяваща технология е икономически оправдано. При минималните обработки имаш икономия. Само една тежка обработка на почвата е разход от 1-2 литра гориво на декар, което, ако можеш да елиминираш, е значително спестяване на средства.
Пазарът на земеделска техника е труден не само в България
За пазара на земеделска техника в България през 2025 г. в момента е трудно да се съди. Данните, които излязоха, са само за първото тримесечие. Особено при комбайните е твърде рано да се правят каквито и да е изводи. При тях инвестициите се случват основно през второто тримесечие на годината. Инвестиции се случват, пазарът не е изчезнал. Но като цяло и през настоящата година продължава негативната тенденция от миналата година за по-малко инвестиции. Това от една страна е напълно разбираемо. Струпаха се няколко години подред с минимална и дори отрицателна рентабилност в земеделието. Трудно се правят инвестиции, когато от производството не се печели. Но ако започнем да гледаме толкова негативно на ситуацията, трябва да спрем да работим земята. Това няма как да стане. Продължаваме напред и трябва да се мисли за разумни, премерени инвестиции в техника, която може активно да спести разходи в бъдеще.
Ако погледнем един период от 10 години, много ясно се вижда колко е нараснала ефективността и продуктивността на техниката, с която се работи в земеделието. На годишна база не си личи така ясно, но един цикъл за инвестиция в съвременна земеделска машина е 7-10 години. Машините, в които е инвестирано преди десетина години, вече е време да се подменят.
БАТА АГРО и тази година не изневери на мисията си �
– да покаже всички новости в техниката и да даде на земеделците практични идеи за развитие в трудни времена. Да, пазарът е тежък и земеделците са предпазливи. Никой не може да ги вини за това. Но именно сега ясно пролича, че бъдещето на земеделието не е в големите обещания, а в техниката, която реално спестява разходи и повишава ефективността. Без фалшив оптимизъм – просто конкретни, работещи решения, от които всеки фермер днес има нужда. Защото земеделието продължава, а по пътя се върви само със сигурни партньори. Особено в трудни времена.
За БАТА АГРО:
Българската асоциация на търговците на агротехника (БАТА АГРО) е неправителствена организация, основана през 2005 г., която обединява фирми, оторизирани от водещите световни производители на земеделска техника за внос и дистрибуция на агротехника в България. Тази година се проведе юбилейното 17-о издание на изложението БАТА АГРО, с което се отбеляза 15-годишнината на форума. Експото събра 206 фирми-изложители на площ от 37 000 кв. м, които представиха световните тенденции в земеделските технологии от последната година, премиери на нови модели техника, продукти и услуги за земеделието. Част от тях можеха да се видят и тестват на демонстрационните полета на БАТА АГРО.
Интервю на Ася Василева