Франция прие Закон за продоволствената независимост

На 24 март 2025 година президентът на Франция обнародва нов рамков закон за продоволствената независимост и обновяване на поколенията в земеделието, който официално влезе в сила на 25 март след публикуването му в Държавен вестник. Законът съдържа 44 члена с конкретни мерки, насочени към подкрепа на земеделските стопани и гарантиране на продоволствената независимост на страната.

Основните цели на закона са запазване на националната продоволствена сигурност, справяне с климатичните промени и преодоляване на предизвикателствата при обновяването на поколенията в селското стопанство. Законът също така цели улесняване и юридическа защита на земеделските дейности.

Законът е структуриран в четири основни направления:

  1. Възстановяване на хранителната независимост на Франция за защита на фундаменталните интереси на страната.
  2. Обучение и иновации в подкрепа на поколенческото обновяване и агроекологичния преход.
  3. Насърчаване на създаването на нови стопанства и предаването на съществуващи ферми.
  4. Улесняване, опростяване и осигуряване на сигурност при земеделските дейности.

Конкретни мерки на закона:

Въвеждане на концепцията за „основен обществен интерес“

Законът дефинира земеделската независимост като основен приоритет в обществените политики, променяйки съответно Кодекса за селските райони и морския риболов. Тези изменения целят улесняването на реализацията на ключови земеделски проекти.

Образование и обновяване на поколенията

Земеделското образование е важен инструмент за поколенческо обновяване и агроекологичен преход. Законът поставя амбициозни и количествени цели за обучение до 2030 година:

  • Увеличаване с 30% (спрямо 2022 г.) на броя обучавани в земеделски и хранително-преработвателни професии.
  • Увеличаване със 75% (спрямо 2017 г.) на броя обучавани ветеринари във Франция.
  • Увеличаване с 30% (спрямо 2017 г.) на броя земеделски инженери.

Предвижда се внедряване на програма за професионално ориентиране от началното до средното училище и създаване на земеделски доброволчески програми като част от гражданската служба. Новата образователна степен „Bachelor Agro“ ще стане ключово ниво за подготовка на кадри в земеделския сектор. Особено внимание ще бъде обърнато на привличането на повече жени в тези професии.

Развитие на познания и умения за климатичен и екологичен преход

Законът създава шеста основна мисия за земеделското образование – насърчаване на знания и умения, свързани с климатичния и екологичния преход. Предвидени са ускорени обучения за преподаватели и консултанти по агрономия, животновъдство и иновативни технологии.

Насърчаване на създаването на нови стопанства и предаването на ферми

Политиката за създаване и предаване на ферми е от ключово значение за продоволствената независимост и екологичния преход. Законът включва:

  • Въвеждане до 2026 година на модулна диагностика за оценка на икономическата, екологична и социална жизнеспособност на стопанствата.
  • Създаване на служба „France Services Agriculture“ от 2027 г. за индивидуална помощ при създаване или продажба на стопанства.
  • Въвеждане до 2026 г. на помощ за стопани, прехвърлящи стопанствата си преди пенсия.
  • Създаване на право за пробно партньорство в земеделска дейност с продължителност една година и възможност за удължаване.

Законът цели достигане до минимум 400 000 стопанства и 500 000 земеделци до 2035 г.

Принцип „без забрана без алтернатива“

Законът признава принципа да не се забраняват препарати за растителна защита без икономически и технически ефективна алтернатива.

Създаване на едно гише за управление на живи плетове

Всички собственици и управители на живи плетове ще контактуват с единна администрация за поддръжка или премахване на плетове.

Ускорено обработване на спорове

Съдебното разглеждане на спорове, свързани със земеделски съоръжения (сгради за животни, съоръжения за напояване и др.), ще бъде ускорено, с предвидени специализация на съдилища и съкращаване на сроковете за обжалване от 4 на 2 месеца.

Премахване на наказателна отговорност при неволно екологично замърсяване

Законът премахва наказателната отговорност за неволни екологични щети и заменя наказанията със задължения за възстановяване или административна глоба до 450 евро.

Кучета за защита на стадата

Въвеждат се мерки за опростяване при използването на кучета за защита на стадата, включително презумпция за липса на наказателна отговорност и освобождаване от регистрация за собственици с до 10 кучета.

Конференции за хранителна независимост

През 2026 г. ще се проведат специализирани конференции за продоволствената независимост, на които секторите ще изготвят стратегии за десетилетие напред.

Допълнителни цели на закона:

  • По-добро признаване на положителните въздействия на земеделието върху околната среда и териториалното устройство;
  • Запазване и развитие на напоителни мрежи, необходими за устойчивото управление на производството и земеделските площи;
  • Икономически жизнеспособно създаване на биологични стопанства, като се цели достигане на 21% биологично обработваема площ до 1 януари 2030 г.;
  • Съхраняване на полезната земеделска площ;
  • Постигане на национална автономност в производството на протеини с цел 10% от земеделските площи да са с бобови култури до 2030 г. и пълна протеинова автономност до 2050 г.;
  • Осигуряване на справедливо възнаграждение и условия на труд;
  • Признаване и оценяване ролята на жените в земеделието;
  • Стратегически план за плодово-зеленчукова независимост;
  • Развитие на култура за хранене и земеделие от детството;
  • Информиране на потребителите за произхода и методите на производство на храните.

Loading

Агротехника

Последни новини