Според канадския експерт Питър Вити дрождите могат да помогнат за оптимизиране на ефективността на млекодайните говеда
Консултантът по храненето Питър Вити споделя своя дългогодишен опит и убедено твърди, че използването на мая при приготвянето на фуражите за крави може да донесе само ползи. Той експериментирал много години с приготвянето на дневните дажби при млечни и сухостойни крави. Неговото професионално намерение е било да насърчи балансираното хранене на млекодайните крави, за да се разрешат проблемите с млекопроизводството.
Ето какво споделя канадският експерт:
„В някои случаи отличните резултати се постигат буквално няколко дни след като в дажбите се добави мая, но понякога увеличаването на млеконадоя и подобряването на качеството на млякото не са така очевидни. Във всеки случай категорично твърдя, че маята във фуража е полезна добавка. Подобрява храносмилането на животните, повишава имунитета и има положителен ефект върху метаболизма – например тя намалява телесната температура на млечните крави по време на топлинен стрес. Фермерите потвърждават, че отчитат практически ползи от използването на дрожди. Това се отнася с особена сила за кърмещите крави, които започват да дават повече мляко и изглеждат по-здрави.”
Дрождите са едноклетъчни организми, които могат да се развиват в търбуха на кравите и така „работят“ в естествена микробна среда. „Живата мая“ се произвежда като фуражна добавка от много предприятия. Тя стимулира растежа и активността естествената микрофлора в търбуха на млечните крави. Днес на пазара се предлагат широка гама от продукти, които съдържат „живи или инактивирани“ пробиотици на основата на мая или комбинация от дрожди с екстракти или ферментационни субстрати. Те се предлагат в различни форми, като гранулирани прахове, пасти, гелове и капсули. В зависимост от формата на освобождаване, дрождите могат да бъдат смесвани с всички видове фуражи за млекодайни животни, както и да бъдат добавяни към водата за пиене и млекозаместителите.
Количеството на влаганите дрожди зависи от предлагания фураж, но варира от 2 до 50 грама на глава на ден. За възрастни кърмещи крави се препоръчва да се дават по 20 г на глава на ден.
Преди около седем години Питър Вити препоръчал на фермерите от канадската провинция Манитоба да прибавят мая към дажбите на млечните крави. Заради горещото време животните в стопанствата там са били намалили количеството на издоенето мляко, влошило се е и качеството на самия продукт. След използването на дрожди проблемът е бил преодолян – добивът на мляко станал стабилен, без това да повлияе на неговата масленост. Един от стопаните в района бил толкова доволен от резултатите, че решил да добавя дрожди във фуражите за лактиращи крави не само през горещите месеци, а целогодишно. Значително се е подобрило качеството и на оборския тор, независимо от сезона. Първоначално фермерите смятали, че 25-те цента, които плащат за всекидневната дажба мая на кравите, е скъпа инвестиция. След като отчели очевидните предимства обаче стигнали до заключението, че средствата са оправдани.