Иде Коледа, а част от ориза е още на полето

„Черната жътва“ върви към финал, но не всичката реколта прибрана

„Черната жътва“ в Пазарджишко продължава, въпреки че вече е зима и иде Коледа. Така земеделците наричат прибирането на ориза, тъй като то обикновено става в късна есен, в кално време и с всички произтичащи от това трудности. При обичайни обстоятелства обаче „черната жътва“ приключва най-късно до Никулден, докато тази есен явно ще бъде по-продължителна.

Събраните и обобщени данни до момента са за ожънати около 17 000 декара от общо засети с ориз около 27 000 декара в региона, но с едно наум, че на полето всеки ден се работи интензивно, а подадената информация се обновява. Средният добив до момента е 625 килограма от декар, което експерти определят като сравнително добър резултат.

Прибирането на реколтата се забави заради лошото време. През ноември, когато жътвата беше в разгара си, имаше продължителни валежи, после мократа земя не позволяваше на селскостопанските машини да влязат в оризищата. Мъглите пък повишават влажността на зърното и съответно понижават качеството му, сподели тогава пред „Гласът на земеделеца“ Александър Миндачкин, председател на Регионалния съюз на зърнопроизводителите. Оптимистичната му прогноза, че до края на ноември – началото на декември оризът ще бъде прибран напълно, явно не се сбъдва, или поне не при всички оризопроизводители.

Само в три области в цяла България тази наистина трудна и за отглеждане, и за прибиране култура продължава да се произвежда – това са Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. И в трите региона сеенето на ориз е традиция още от турско време, оризищата (или чалтиците, както са наричани тогава) са запазени като съоръжения, като в по-голямата си част се ползват и до днес.

По данни на Министерството на земеделието, храните и горите, през миналата стопанска година в страната са били засети общо 12 444 хектара оризови насаждения. Средните добиви са били 3 427 килограма от хектар. За годината са произведени 11 175 тона продукция.

Окончателните данни за настоящата стопанска година предстои да бъдат обобщени.

Стоимена Александрова

Агротехника

Последни новини