ФАО: Здравата почва е в центъра на устойчивата агрохранителна верига

Глобалното партньорство за почвата, обединяващо стотици различни участници, фокусирани върху подобряването на здравето на почвите за насърчаване на по-здравословни и по-издръжливи хранително-вкусови системи, откри ключова среща днес с призив за спешни действия за постигане на целите си сред редица сложни кризи. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), чиито членове заедно с над 700 партньори защитават визията за здрави и устойчиви почви.

Глобалното партньорство за почвата се ангажира да подобри и поддържа здравето на поне 50 процента от почвите в света до 2030 г., амбициозна и неотложна цел, която изисква политическа воля, сътрудничество и инвестиции, отбеляза генералният директор на ФАО Ку Донгю.

Сред сесиите по време на първия ден от тридневната среща ще бъде събитие, организирано от Държавния департамент на САЩ, фокусирано върху неговата Визия за адаптирани култури и почви. Тя е насочена към създаване на устойчива хранителна система чрез насърчаване на разнообразни, хранителни и адаптирани към климата култури, отглеждани в здрави, плодородни почви.

В рамките на инициативата на Държавния департамент на САЩ ФАО изпълнява проекта за картографиране на почвата за устойчиви хранително-вкусови системи (SoilFER) в Централна Америка и африканските страни. Проектът се откроява като уникална рамка, насочена към извличане на ценна информация от почвите за насочване на политиките и препоръките за торове както в национален, така и в полеви мащаб.

Отделът за развитие на земите на Тайланд и Асоциацията за Световния ден на почвата ще бъдат домакини на събитие, показващо успешни истории на Тайланд и други страни чрез политически действия, насърчаващи устойчиви практики за управление на почвата, които са специфични за контекста, адаптирани към местните условия и културно подходящи.

Други теми включват системи за измерване, докладване и проверка, свързани със здравето на почвата; внедряване на сертификат за качество на Глобална почвена лабораторна мрежа (GLOSOLAN) за резултати от въглероден анализ върху почвени проби; Консервационно земеделие, управление на водите и почвения органичен въглерод срещу ерозията на почвата и за продоволствената сигурност и ролята на здравите почви в трансформацията на агрохранителни системи.

Мощни решения

На фона на все по-сложни кризи – от изменението на климата и деградацията на природните ресурси до замърсяването и конфликтите, водещи до несигурност на храните и глад, селското стопанство предлага мощни решения, каза генералният директор на ФАО. Но са необходими спешни действия, за да трансформираме нашите хранително-вкусови системи да бъдат по-ефективни, приобщаващи, издръжливи и устойчиви.

„Почвата е основата на нашите селскостопански системи, домът на биоразнообразието и резервоарът за „зелена вода“ за нашите растения“, посочи Ку, призовавайки членовете и партньорите за ресурси да инвестират повече в здравето на почвата и в Глобалното партньорство за почвата.

Самото то е създадено през декември 2012 г., за да позиционира почвите в глобалния дневен ред, да насърчава приобщаващи политики и управление на почвата, както и устойчиво управление на почвата, като обединява множество заинтересовани страни.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини