Интегрирани стратегии за управление на вредителите в селското стопанство

Интегрирани методи за управление на вредителите (IPM)

Самата идея на IPM е да се използват всички налични интегрирани техники за управление на вредителите в комплекс и да се използва силно лечение само когато тези опции не работят.

Усъвършенстваното интегрирано управление на вредителите широко използва иновативни решения. Например, израелска компания успешно контролира средиземноморските плодови мухи със стерилна технология за насекоми, като неутрализира мъжките и след това ги освобождава в природата. Чифтосвайки се с диви плодородни женски, те не произвеждат жизнено потомство.

Технологично интегрирано управление на вредителите

Технологичният контрол в интегрираното управление намалява заразяванията чрез подходящи агрономически практики. Технологичните методи за IPM са по-ефективни, когато културите са здрави. Ето защо редовният мониторинг на културите в интегрираното управление помага за ранното справяне с проблема и за смекчаване на предстоящите негативни последици. Наред с другото, ктехнологичните методи на IPM включват следните техники за управление на полето:

  • обработка на почвата;
  • избор на подходящи растения;
  • сеитбообращение;
  • обработка на ивици;
  • избор на дати на засаждане;
  • борба с плевелите;
  • използване на растения-капани.

Обработка на почвата

Благоприятните почвени условия ускоряват растежа на растенията, а енергичните култури са по-устойчиви на нашествия. При интегрираното управление на вредителите, тестването на почвата помага да се разбере дали полето е подходящо за производството на определена култура и след това да се прилагат липсващите хранителни вещества, за да се осигури здравословен растеж на растенията. Добавянето на органична материя и мулчирането насърчава активността на почвените организми и увеличава освобождаването на хранителни вещества. Практиките без обработка помагат за предотвратяване на ерозията на почвата, допринасяйки за устойчивото земеделие. Въпреки това, когато е необходимо обработване, се препоръчва да се проведе през есента, за да ги изложи семената и вредителите на естествени врагове и неблагоприятно време.

Избор на подходящи растения

Здравите разсад и семена предопределят успешното развитие на културите, така че е важно да изберете посадъчен материал без вредители със силни корени. Сертифицираните семена, визуалната инспекция и предсеитбеното третиране на семената помагат да се избегне проблемът в бъдеще. Като част от интегрирана програма за управление на вредителите, засаждането на устойчиви или толерантни сортове помага на фермерите да намалят загубите на добив.

Сеитбообращение

Последователностите от култури, които не са гостоприемници, не са подходящи за специфични видове вредители. Например, гризачите намаляват добивите на зърно, докато птиците и охлювите увреждат ягодите. Ако местообитанието не е подходящо и няма необходими култури, вредителите ще напуснат, за да търсят по-подходящи места за живот места. По този начин, наред с други приложения, сеитбообращението може ефективно да се използва като интегриран метод за управление на вредителите.

Обработка на ивици

Вредителите се разпространяват по-бавно, ако редици от различни видове култури разделят своите растения гостоприемници при интеркропинг или засяване на ивици, което се използва и в интегрираната система за управление на вредителите. Обратно, заразяванията се увеличават, когато растения от един и същ тип култура или семейство растат заедно. По този начин вредителите по зелето могат да мигрират към горчица, броколи и други зелеви, докато картофените бръмбари могат да навредят на отглеждането на картофи, както и на домати.

Използване на растения капани

Засаждането на растения- капани е друга възможност за интеркропинг на IPM. Този интегриран метод за управление на вредителите предполага привличане на вредители към конкретни растения и след това контролирането им с химически или механични техники. Можете да отглеждате соя като капан за японски бръмбари. Репичките са привлекателни и за зелеви кореноплодни личинки.

Избор на дати за засаждане

При интегрираното управление на вредителите благоприятните дати за сеитба или засаждане правят културите най-малко подложени на вредители или вече достатъчно силни, за да издържат на нашествия. Например, по-добре е да се сее тиква рано (при условие, че температурата на почвата е достатъчна), така че да може да узрее, преди нашествието на вредителите. В същото време твърде ранните насаждения могат да доведат до кореново гниене поради прекомерната влажност на почвата след зимата.

Управление на плевелите

Плевелите не само намаляват достъпа на културите до хранителни вещества, но възпрепятстват здравословното им развитие, което ги правят уязвими към нашествия на вредители. Освен това, нежеланата растителност може да бъде домакин на вредители. Ето защо методите за борба с плевелите играят важна роля в интегрирания подход.

Въпреки това, цъфтящите плевели могат да привлекат опрашители и други полезни насекоми, така че премахването им веднага след цъфтежа, но преди образуването на семена, ще увеличи добивите и ще предотврати нови поколения плевели.

механичен контрол на IPM: бране на колорадски бръмбар

Механично / физическо интегрирано управление на вредителите

Интегрираният механичен и физически контрол предполага отстраняване или убиване на вредители с определени устройства или ръчно, или блокиране на достъпа им до растенията. Използването на капани принадлежи към механичното управление на IPM. Бариерите са типични примери за физически IPM методи. Нека ги разгледаме по-отблизо.

Ръчно

Ръчното отстраняване на вредители е времеемка и трудоемка опция, която се прилага широко в интегрираното управление и биологичното земеделие. Зрелите насекоми или техните яйца и ларви се събират на ръка и се унищожават.

Капани

Улавянето е общ механичен метод за изолиране на вредни организми. Съществуват различни видове електрически или механични капани, които привличат вредители със светлина или огън, събират ги чрез засмукване на въздух или ги отблъскват с електричество или звук.

Бариери

Изграждането на екрани за птици и насекоми или изграждането на огради около полетата, за да ги предпазят от дивата природа, може да доведе до плодотворни резултати, но понякога те не са приложими. Например, дори най-високата ограда в Австралия не би спряла кенгурута, способни да скачат три метра височина. Бариерите няма да бъдат от полза и случаят ще изисква друго интегрирано решение за управление.

Подрязване и рейкинг

В интегрираните управленски практики рязането на заразените части на растенията може да бъде ефективно, когато щетите са непоправими или болестта по културите няма лечение. Рейкингът помага да се управляват нашествията механично или да се преместят на земната повърхност, за да бъдат унищожени от хищници (например птици).

Управление на напояването

Правилното управление на напояването поддържа нуждите на растенията за здравословно развитие и помага за контролиране на вредителите. Например, пестицидите в интегрирани решения за управление могат да се прилагат чрез листно пръскане или капково напояване. Въздействието на управлението на напояването  обаче има както положителни, така и отрицателни страни.

Прекомерната влажност на почвата е от полза за нематодите, а непрекъснатото преовлажняване предизвиква гниене на корените, причинено от гъбички.

Топлинна / парна обработка

Нагряването  на почвите е ефективна интегрирана техника за управление, за да се победят вредителите, техните яйца и ларви, патогени и семена от плевели при високи температури. Парата и нагряването също дезинфекцират компост, органична материя или агрономически инструменти. Тази опция при механичното интегрирано управление на вредителите се осъществява чрез изгаряне на горива за производство на водна пара за третиране на почвата. Нагряването на почвата може да се извърши чрез пастьоризация (160-182 ° F) или стерилизация (212 ° F) за 30 минути. 

Соларизацията на почвата е ефективна интегрирана техника за управление за дезинфекция на полето чрез нагряване по естествен начин.

биологичен контрол при ИУВ: Паразитоидна оса, яйцеобразуваща в Dysaphis pyri, вредител по крушовите дървета в овощни градини и градини

Биологичен контрол в интегрираното управление на вредителите

Този интегриран метод на управление предполага общ начин за унищожаване на вредители от хищници, паразитоиди, патогени и други агенти за биологичен контрол (известни още като антагонистични организми). Ролята на биологичния контрол е да причини минимален дисбаланс в екосистемите, като имитира природата. Биоконтролът в интегрираното управление е подобен на естествените процеси, но естественият контрол се осъществява без човешка намеса.

Използване на хищници

Хищниците изяждат плячката си, която уврежда културите, например калинките намаляват броя на листните въшки. Популациите на хищниците за интегрирано управление се увеличават в основното им местообитание или се внасят от други региони. Въпреки това, когато се увеличава броят на хищниците в интегрираното управление на вредителите, има няколко аспекта, които трябва да се вземат предвид:

  • „чуждите“ хищници може да не се справят със задачата;
  • намаляването на някои видове може да доведе до вторични нашествия на вредители;
  • Въведените животни се превръщат във вредители с течение на времето, ако няма естествени врагове, които да контролират популацията им в новата среда.

Известен пример за грешка в хранителната верига в интегрираното управление е вносът на зайци в Австралия.

Използване на паразитоиди

Паразитоидите се развиват върху или в рамките на своите гостоприемници, за да ги убият след узряване. Типични примери за паразитоиди са повечето оси или мухи. Прилагайки тази интегрирана техника за управление на вредителите, важно е да запомните, че паразитоидите също са обект на атаки на хиперпаразитоиди.

Използване на патогени

Патогенните микроорганизми са вируси, бактерии и гъбички, които заразяват вредителите и причиняват заболявания, намаляващи техния брой, които се използват и в интегрираната система за управление на вредителите. Например, броят на дивите зайци значително намалява след инфекции с вируса на миксоматоза, пренасян от комари. В регионите с липса на комари идеята беше реализирана с вирус, пренасян от бълхи.

пръскане на селскостопански химикали

Химично интегрирано управление на вредителите

Тази група от интегрирания подход прилага естествени или синтетични химически вещества за отблъскване или изтребване на вредителите. Биопестицидите са естествени репеленти, съдържащи растителни екстракти или масла, което е най-безопасният вариант за хора, животни и култури.

Интегрираното управление на вредителите използва ли пестициди? Да, но като последно действие в интегрирания подход, който трябва да се използва с голяма предпазливост, защото пестицидите могат да развият резистентност. Синтетичните вещества се прилагат само когато интегрираното управление на вредителите без химикали не може ефективно да се бори с инвазията или когато други възможности са невъзможни поради определени обстоятелства.

Сателитни технологии за интегрираната система за управление на вредителите

Мониторингът на полето е ежедневна задача, която изисква много време, но със сателитните технологии можете да наблюдавате културите дистанционно.

Мониторингът предполага редовна полева инспекция за отклонения в развитието на културите и насърчава вземането на обосновани решения. Когато прилагат интегрирано управление на вредителите, производителите трябва да знаят за заплахите от вредители на полетата всеки сезон и в дългосрочен план, а навременното проучване помага за ранното откриване на проблема.

Чрез редица растителни индекси можете да наблюдавате състоянието на културата на полето и да откривате промени. Ако проблемните области не се възстановят след приложените компоненти на интегрираното управление на вредителите, това означава, че популациите от вредители вероятно ще се увеличат. Това е ясен знак за провала на избраната стратегия и е необходимо да се обмисли друга опция за интегрирано управление.

 

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини