Европейската комисия обмисля инструменти за ускоряване на възстановяването на неправилно изразходвани земеделски средства
Комисията ще прецени дали е необходимо да се стимулират държавите от ЕС да съкратят времето за възстановяване на неправомерните плащания, заяви говорител, след като Европейската сметна палата (ЕСП) подчерта дългия процес за връщане на неправомерни плащания в бюджета на ЕС.
В доклад, публикуван на 7 май, ЕСП предупреди, че възстановяването на неправилно изразходваните средства на ЕС може да отнеме години и процесът може дори да се забави допълнително.
Това е риск, особено за корекциите на разходите в преките помощи за земеделските стопани, според ЕСП. Основната причина е, че Общата селскостопанска политика (ОСП), която продължава до 2027 г., вече не включва принципа от 2006 г., според който страните-членки трябваше да поемат част от невъзстановената сума, в случай че процесът отнеме твърде много време.
Според оценките на ЕСП прилагането на това правило е довело до изплащането на 234 милиона евро между 2015 и 2022 г.
За Европейския фонд за гарантиране на земеделието на ОСП (състоящ се предимно от преки субсидии за земеделските стопани) ЕСП откри 2,4 милиарда евро неправомерни разходи през 2007—2022 г., от които 52 % бяха възстановени до края на 2022 г., 9 % бяха отписани, а 39 % все още не бяха изплатени.
Поради това ЕСП препоръча на Комисията да направи оценка на добавянето на нови „стимули“ в следващия цикъл на ОСП, за да „възстанови неправомерните разходи по-своевременно и да се подобрят процентите на възстановяване“.
„Комисията е съгласна“ по въпроса, заяви говорител на Комисията в коментар по имейл. „Комисията ще направи тази оценка, доколкото се наблюдава, че процентът на възстановяване се влошава“. В оценката Комисията ще разгледа „допълнителни стимули“ за държавите членки „за подобряване на процента на възстановяване в селското стопанство“.
Франция, Италия, Испания и Полша отчитат най-високите суми от 2,4 милиарда евро неправомерни разходи в директните плащания по ОСП за периода 2007—2022 г. Процентът на възстановяване е най-висок в Австрия (92%) и най-нисък в Полша (17%). Делът на освобождаванията варира между 0% в Австрия и 48% в Холандия.
Различна е ситуацията в Европейския фонд за развитие на селските райони, съфинансиран от националните органи. Оценявайки средния процент на възстановяване за периода 2015—2021 г. на фонда за пряко подпомагане и на този за развитие на селските райони, одиторите установиха, че първият е значително по-нисък – 49 %, в сравнение със 78 % за последния.
Това несъответствие, подчерта ЕСП, се дължи основно на факта, че финансовият принос на държавите членки работи като стимул за по-бързо възстановяване на неправилно изразходваните средства.
Без подобни стимули във фонда за директни плащания, предупредиха одиторите, „съществува риск“ процентът на „възстановяванията в селското стопанство да се влоши“.
„Комисията смята, че цялостната система за управление на дълга е подходяща за целта“, каза говорителят, добавяйки обаче, че изпълнителната власт на ЕС „е съгласна с препоръката да се направи оценка на необходимостта от допълнителни стимули за държавите членки за подобряване на процента на възстановяване в селското стопанство“.
Генерална дирекция „Земеделие“ на Комисията „ще направи тази оценка, доколкото се наблюдава, че процентът на възстановяване се влошава“, заключи говорителят.