Пазарната реализация на зърното остава най-големият проблем за стопаните

Пазарната реализация на произведената през стопанската година пшеница стои като много сериозен проблем пред стопаните от Поповска община. Така коментира търговските процеси на националните и международни пазари председателят на Сдружението на зърнопроизводителите от Поповски регион Георги Георгиев.

Стопаните отчитат по-ниски добиви в сравнение с предходната година. За сметка на това зърното е с много добри хлебопекарни качества, посочи Георгиев. Проблемът е, че в момента няма търговия – страната се намира в мъртъв период, твърди стопанинът.

„Колеги са принудени да продават на много ниски цени, дори под себестойност. В момента цената е 315-320 лв/тон, а разходите ни на декар са над 220 лв. Тоест ние продаваме под себестойност или в най-добрия случай така, че да излезем на нула. Това предопределя подготовката ни за идната година, когато няма да имаме достатъчно средства, които да инвестираме“, посочи той. Производителят допълни, че недостатъчният ресурс за подсигуряване на навременното и достатъчно торене на посевите е един от двата основни фактора, поради които тази година стопаните ожънаха по-малко зърно. Втората причина са климатичните фактори.

Председателят на Сдружението на зърнопроизводителите от Поповски регион Георги Георгиев твърди, че към момента в България няма директен внос на руско или украинско зърно. Двете воюващи помежду си държави обаче изместват България от международните пазари в Египет, Тунис и Алжир, където страната ни е традиционен продавач. „Заради състоянието, в което се намират, Русия и Украйна са готови да продават продукцията си на каквато и да е цена, само за да имат някакви приходи. От друга страна те не изпълняват ангажиментите при отглеждането на културите, които ние имаме по зелената сделка“, каза Георгиев. Той добави, че ако в тази посока не бъдат предприети мерки, в бъдеще могат да възникнат сериозни проблеми. „Необходима е някаква реакция на държавно равнище, та дори и в европейски мащаб“, посочи още земеделският производител.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини