Може ли въглеродното земеделие да донесе допълнителни приходи? Отговорът е ДА!

Практиките за регенерация на почвата са включени в множество програми, които са част от Общата селско стопанска политика и ще бъдат подпомагани по различни земеделски програми.

Министерството на земеделието ще отпуска все повече субсидии, за да поощри развитието на земеделските стопани в тази насока.

Още на 30 ноември 2022 г. Европейската комисия взе кардинално решение за сертифициране на първата доброволна въглеродна европейска програма. В момента в Европа действат схемите за търговия с въглеродни емисии, които са част от задължителния пазар.

В България  също са въведени и на пазара съществуват така наречените въглеродни кредити, с които да може по категоричен начин да се отчете точното количество секвестиран въглерод в почвата.

Съществува свободен пазар на въглеродни кредити (компенсации). Той работи по ясни регламенти. Има контролиращи организации, които валидират програми и верифицират въглеродни сертификати вече и у нас.

Цената на една въглеродна емисия варира.

Сред трудностите, които изскачат на първа линия са  стандартизацията  и методите за наблюдение, контрол, докладване и проверка, за да се осигури ясна и надеждна рамка за въглеродно земеделие. Това коя култура колко въглерод може да секвестира в почвата, в кои географски ширини, и при какви методи на отглеждане е единствено и само доказуемо след направата на задълбочен лабораторен анализ на химични и биологични показатели в акредитирана лаборатория. И това е строго индивидуално за всяко едно поле и стопанство.

Като се спазват добрите земеделски практики, има огромен потенциал да се натрупа голямо количество въглерод в почвата. С определени насоки и агрономски препоръки секвестирането му може да се ускори.

Кои са принципите на въглеродното земеделие

  • Много важна е минималната обработка на  почвата. Почвените обработки нарушават физичните характеристики на почвата, в която се развиват  всички живи организми. Те разрушават естествената структура и механично прекъсват живота на множество организми, отговорни за кръговрата на въглерода и хранителните вещества.
  • Използване на покривни култури е следваща земеделска практика за регенерация на почвата, която  не трябва да се оставя на гола угар. Покривните култури пазят почвата като щит, намаляват изпарението на водата, предпазват я от водна и ветрова ерозия . Освен това живите корени и растенията допринасят за кръговрата на хранителните вечества и задържането на въглерода в почвата.
  • Поликултуриeтое третия принцип на въглеродното земеделие . То се отнася до разнообразието от различни видове в дадено поле. В природата няма монокултурие. Една единствена култура не е достатъчна да доведе до постигане на почвен баланс Това е така защото всяко различно растение или жив организъм има своята собствена роля  и принос за  постигането на иделаната структура и плодородие на почвата.
  • Интегрирането на животни в полетата, също е земеделска практика , която носи своя принос към задържането и увеличаване на въглерода в почвата. Селскостопанските животни наторяват и обогатяват почвата с естествени ексудати, които се съдържат в чревният им тракт.
  • Намаляване на химията до минимуми използване на живи, микробиални и органични торове също е задължително. Всички синтетични вещества, които вкарваме в почвата, като пестициди и торове, нарушават  биологичния и химичния й състав  и водят до намаляване на качествата й в дългосрочен план .  Химията убива не само вредните , но и голяма част от целевите, полезни микроорганизми в почвата, затова , нарушава баланса й, съответно нейното плодородие и запасеност. Затова е добре да бъдат минимизирани за сметка на използването на естествени органични и микробиални торове, както и щадящи биологични пестициди. Прилагането на торове с органично съдържание като БиоАзото, които освен азот в органична форма, съдържат и въглерод, ще подпомогне действието на микроорганизмите и освен в помощ на растенията ще се окаже в помощ на почвата! Заедно с ЕкоСтърн и Биосплитум, които са почвени деструктори и в съчетание дават възможност за развитие и добри условия за живот на микроорганизмите.
  • Добре е да отбележим, че прилагането на принципите на въглеродно земеделие не отнема допълнителни средства, усилия, нито води до намаляване на добивите.

И у нас вече има продукти за въглеродно земеделие, предлага ги  фирма Амитица.

 

 

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини