Нарастващата продоволствена самодостатъчност на Китай отслабва световните цени на зърното

Нарастващата продоволствена самодостатъчност на Китай помага за облекчаване на натиска върху световните доставки на зърно и допринася за стабилността на световния пазар на зърно.

Лятното производство на зърно в Китай достигна рекордно високо ниво от 149,78 милиона тона тази година, с 3,63 милиона тона повече от миналата година, според Националното статистическо бюро. В Китай лятното зърно се състои главно от пшеница, докато зърното, прибрано през есента, включва ориз, царевица и други култури.

Сигурността на зърното, liangshi anquan, често се използва като термин за продоволствена сигурност в Китай, отразявайки значението на стабилните доставки на зърно за изхранване на хората в страната. Поради тази причина тазгодишната рекордна реколта от зърно също представлява стъпка напред в повишаването на продоволствената сигурност, която е национален фокус през последните години.

Пшеницата е една от най-важните култури в Китай, като основна съставка в повечето видове юфка, кифлички и кнедли, които са важни в китайската диета от хилядолетия. В Китай пшеницата се отглежда главно в северните райони, особено в Севернокитайската равнина, а мащабно прибиране на пшеницата може да се наблюдава всяко лято в селските райони на Северен Китай.

Докато цените на зърното в Китай обикновено се определят от пазара, правителството определя минимална изкупна цена за зърно от 2004 г. насам. Според схемата правителството купува зърно от производителите на определената от държавата цена, ако пазарната цена падне под нея. Преди да започне сеитбата на пшеница тази година, правителството обяви, че тази определена от държавата цена ще бъде с 20 юана (2,75 долара) по-висока от миналата година, за да стимулира по-добре производството му. Това увеличение на цените беше основен фактор, допринасящ за постигането на новия рекорд, тъй като помогна за увеличаване на общата площ, засята с пшеница с около 4 500 хектара. Подобренията в управлението на земята и качеството на семената също допринасят за това.

Увеличаването на производството на зърно през лятото, а оттам и сигурността на зърното, гарантира самодостатъчността на Китай и укрепва способността му да осигури доставките на зърно. Това позволява на Китай да гарантира стабилни цени на зърното. Увеличаването на производството на зърно благоприятства балансирането на търсенето и предлагането на пазара и предотвратява колебанията на цените, причинени от недостиг на зърно. Освен това по-големите летни реколти ще увеличат доходите на зърнопроизводителите, което е ефективен начин за балансиране на градското и селското развитие и регионалното развитие в Китай и повишаване на жизнения стандарт.

Новите рекорди в производството на зърно дойдоха в бърза последователност през последните години, положителен знак не само за продоволствената сигурност, но и за състоянието на развитието на селското стопанство. Тъй като все повече млади хора се преместват в градовете, се появяват опасения за това кой ще продължи да обработва земята и да произвежда храна. Редовното поставяне на нови рекорди в производството на зърно показва, че увеличаването на производството е постижимо въпреки тези демографски промени. По-голямата реколта също така значително насърчава икономическия растеж на селските райони, стимулира развитието на свързаните промишлени вериги и увеличава възможностите за работа в селските райони.

Продоволствената несигурност е постоянен глобален проблем и понастоящем се изостря от конфликти и изменение на климата. Нарастващата продоволствена самодостатъчност на Китай помага за облекчаване на натиска върху световните доставки на зърно и допринася за стабилността на световния пазар на зърно. Стабилността и растежът на производството на зърно в Китай, голяма, многолюдна страна, ще бъде най-големият принос, който може да направи за международната продоволствена сигурност.

Когато се обсъжда продоволствената сигурност, соята е основната зърнена култура, която Китай внася главно за използване в производството на хранително масло и като фураж за добитъка, с цел подобряване на качеството на неосновните храни. Според данни на Главната митническа администрация през 2023 г. соята представлява 61,38 процента от вноса на зърно в Китай, докато пшеницата представлява само 7,47 процента.

Наред с подобряването на производството на зърно, тези подобрения в качеството и наличността на неосновни продукти като месо и зеленчуци са част от усилията на Китай да достави стабилна, достъпна, разнообразна и висококачествена храна на своите 1,4 милиарда души население.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини