Животновъди сигнализираха земеделеца.бг, че исканото от НОКА обединяване на три екосхеми – ЕКО НИП, ЕКО ЗВП и ЕКО ПЗП е в полза само на големите.
Големите ферми, които отглеждат оборно също имат право на пасища. И те ги взимат от общините. Колкото повече животни, толкова повече декари пасища. И да, те не ги пръскат (отговарят на ЕКО НИП), да, разхвърлят оборския тор, защото иначе какво ще го правят (да, отговарят на ЕКО ЗВПП), но те не извеждат животните на паша, а косят или мулчират тези пасища. Т. Е. не отговарят на ЕКО ПЗП.
От трите схеми най-голямо е плащането по ЕКО ПЗП. Така големите фермери, с многото животни и оттам декари, ще имат възможност пак да взимат пари без да ги заслужават.
Да не говорим и за момента, в който фермери, чиито животни стоят в оборите взимат пасищата и за реално пашуващите не остават терени, споделят опасенията си животновъдите. Според тях, законът трябва да се промени и щом отглеждаш оборно (интензивно), да нямаш право на пасища! В крайна сметка тези животни реално не пашуват.
Членовете на НОКА, които ни потърсиха, казват, че с тях такова предложение за обединяване на екосхемите никога не е обсъждано, нито са информирани да има решение на УС на НОКА за него.