ГДБОП разкри организирана схема за укриване на данъци и ДДС при търговия със зърно и торове

При проведени от ГДБОП-МВР, НАП и Софийска градска прокуратура действия са установени две престъпни схеми за укриване на данъци, чрез които бюджетът на държавата е ощетен с близо 11 милиона лева. Едната схема е свързана с неплащане на корпоративен данък с търговия на зърно, а другата – за укриване на ДДС при търговия с торове.
Действията по разкриване, пресичане и документиране противоправната дейност са извършени под надзора на прокуратурата и съвместно са НАП на 09 август 2024 г.
В организирана схема за избягване плащането на дължимия корпоративен данък участват множество търговски дружества с характеристики на „липсващи търговци“, „буфери“ и „брокери“, деклариращи големи обороти на доставки на селскостопанска продукция, попадаща в обхвата на чл.163а от ЗДДС. Доставките към тях са основно от три направления – при доставки на селскостопанска продукция, зърнени и маслодайни култури. След предприемане на контролни производства от органите на НАП спрямо някои от участниците, те се заменят с нови търговски дружества със същите характеристики и профил. По тази схема контролните органи са изчислили до момента нанесена щета за бюджета приблизително 9 000 000 лв.
При другата схема на данъчна измама с торове е организирана мрежа от фирми, които имитират вътреобщностни доставки на български към чуждестранни дружества. Предмет на доставките са: амониев нитрат. Чрез изготвянето на неистински документи се създава привиден поток на стоки към чужбина, като в действителност стоките са реализирани на българския пазар без задължителните документи и без да се начисли дължимото ДДС в размер на 20 %. Щетата за бюджета по тази схема е приблизително 2 000 000 лв. по изчисления към момента.
Установено е лицето, което в качеството си на пълномощник по банковите сметки на някои от фирмите „липсващи търговци“ е изтеглило сумата от 57,5 милиона лева за период по-малък от 2 години.
Организираното сдружение и инвестирало голяма част от средствата в имоти на добри локации и висока цена. Фиктивно са придобивани луксозни автомобили, ползвани от лица близки до фирмата и с несъответстващи на занятията им доходи.
При специализираната операция в страната са задържани под стража 9 лица. На 6 са повдигнати обвинения от прокуратурата.
По време на извършените са действия по разследването са претърсени 27 адреса в страната (София, Монтана, Враца, Плевен). Иззети са множество веществени доказателства.
Съвместните действия на ГДБОП, НАП и Софийска градска прокуратура продължават.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини