Според Живко Живков, изп.-директор на „Ел Би Булгарикум“ имаме добри ферми и мандри, които могат да се конкурират
БДС или ЗНП: какво да изберем? Навярно много потребители са забелязали, че върху някои опаковки на кисело мляко и сирене има нов знак. Той е в едно червено кръгче и се нарича Защитено наименование за произход (ЗНП). Обозначава стандарт, който надгражда БДС. Може да се използва само от производители, сертифицирани от независим орган.
БДС или ЗНП – мнозина се питат каква е разликата
Българският държавен стандарт (БДС) при бялото саламурено сирене и кисело мляко, най-общо казано, определя изискванията за състава (вид и количество на млякото, допустими добавки, закваска). Определя и характеристиките – вкус, аромат, консистенция, киселинност.
Но технологията на производство при Защитено наименование за произход (ЗНП) е стандарт, който надгражда БДС и при който има по-строг контрол.
ЗНП се предоставя само на продукти, произведени в определен регион, в случая – България, при спазване на традиционни методи на производство и рецепти.
Освен това, за да получат ЗНП, саламуреното сирене и киселото мляко трябва да отговарят на следните условия:
- Да са произведени само в България от суровина 100% от сурово българско мляко, докато при БДС стандарта може да се използва и европейска суровина.
- Да са използвани фуражи, които са български – български ечемик, българска царевица, българска пшеница.
- Технологията да е традиционна българска, както и рецептите.
- Млякото и сиренето трябва да имат специфичния за България свеж млечнокисел вкус и аромат.
ЗНП гарантира тази автентичност. ЗНП технологията подлежи на по-строг контрол отколкото БДС – при нея се спазват точно определени методи, характерни за производствения регион. ЗНП технологията се използва само от сертифицирани производители. Нещо повече – те трябва да подновяват ЗНП сертификатите си всяка година (за разлика от БДС).
Ще поясним още, че БДС, която си познаваме от десетки години допуска известна свобода в методите на производство. БДС е по-широко разпространена технология, която се използва се от по-голям брой производители. Освен това, не всяко бяло саламурено сирене или кисело мляко по БДС стандарт може да получи ЗНП. За да получи ЗНП, продуктът трябва да премине през строга процедура по сертифициране.
Според Живко Живков, изп.-директор на „Ел Би Булгарикум“ в това отношение България има своята суровина и стои много добре на пазара на млечни продукти в световен мащаб. Това обяснява защо имаме многобройните дългосрочни договори с редица страни от Азия и Европа.
Според него в България има много добри ферми, които произвеждат качествено и здраво мляко, което стига до потребителя не само в България, но и в чужбина. Живков казва, че редица български мандри също спокойно могат да се конкурират, дори да изпреварят много от продуктите в Западна Европа и в света.
Това е, защото по чужбина е известно, че за разлика от другите видове йогурти, закваската на българските кисели млека се състои само от два бактериални вида – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. И за разлика от гръцкия йогурт например, в технологията на българското мляко липсват процеси на отцеждане и сгъстяване и по този начин в нашето мляко се съхранява концентрацията на нискомолекулните субстанции, като свободни аминокиселини, пептиди, калций, магнезий, фосфори. Това отличава българското кисело мляко, посочи Живков.
Сухото мляко в млечните продукти за него остава голям проблем, защото пазарът на сухото мляко е отворен и по никакъв начин не може да бъде регулиран и забранен вносът. Той обаче може да гарантира, че предприятието, което той управлява, не използва сухо мляко.