Какво въздействие ще окаже присъединяването на Украйна и останалите страни-кандидатки върху европейското земеделие?

Присъединяването на Украйна към ЕС е изгодно за земеделието на двете страни. До този извод стигна вътрешен семинар на Комисията относно възможните въздействия от разширяването.
Какви са основните заключения на експертите от вътрешен семинар относно възможното въздействие от разширяването върху селскостопанското производство и търговия, организиран от ГД “Земеделие” на 4 юли 2024 г. Външни експерти бяха поканени да споделят своите знания за състоянието на агро-хранителния сектор в страните кандидатки и възможните последици от разширяването в конкретни области. Това резюме отразява мнението, изразено от експертите съгласно правилата на Чатъм Хаус. То не отразява непременно мнението на Комисията. Семинарът беше председателстван от ГД “Земеделие”, с участници от различни служби на Комисията.

Общи съображения от експертите

Разширяването на ЕС като цяло се счита за възможност, въпреки че има предизвикателства, които не трябва да се пренебрегват, като например възможното въздействие върху специфични селскостопански сектори поради увеличената конкуренция.

Производственият и експортният капацитет на страните кандидатки е стратегически актив, който би укрепил стратегическата автономия на ЕС в областта на храните, фуражите и почвите и би засилил ролята на ЕС като приносител към глобалната продоволствена сигурност, особено в Близкия изток и Северна Африка. Интегрирането на страни, ориентирани към износ, трябва да се разглежда в контекста на геополитическите сътресения, с увеличаващата се променливост на добивите поради климатичните промени и в момент, когато растежът на селскостопанското търсене се случва извън ЕС.

Беше припомнено, че предишните разширявания доведоха до увеличаване на използваната земеделска площ (UAA) на ЕС с 35% и 29.6% съответно през 1986 и 2004 г., в сравнение с потенциалното увеличение от 26.2% в случай на присъединяване на Украйна към ЕС. Няколко пазара вече са добре интегрирани. Въпреки това, някои сектори (като захар, птиче месо, някои плодове и зеленчуци в бъдеще) могат да се сблъскат с увеличаващ се внос от много конкурентни производители, което може да принуди тези сектори да се адаптират.

Участниците подчертаха, че много неизвестни трябва да се вземат предвид при обсъждането на възможните въздействия от разширяването: геополитическите несигурности, последиците от климатичните промени, разходите за щети, свързани с войната в Украйна, способността на страните кандидатки да интегрират достиженията на правото на ЕС, нивото на инвестициите, които се осъществяват.

Състояние и прогнози на експертите относно селскостопанското производство и търговия

Европейски съюз

От селскостопанска гледна точка, ЕС в момента е до голяма степен самодостатъчен, особено по отношение на мека пшеница, ечемик, различни видове месо и млечни продукти. Производството на месо и млечни продукти обаче разчита на внос на фуражи: царевица, маслени миксове и соеви зърна, особено от Украйна, поради недостатъчно производство в ЕС.

През следващото десетилетие се очаква ЕС да остане значителен производител на основни селскостопански стоки, важни за продоволствената сигурност, като площите, посветени на зърнени култури и маслодайни семена, се очаква да останат до голяма степен стабилни. Прогнозира се промяна към царевица, с леко увеличение на производството на пшеница и намаляване на производството на ечемик. ЕС може да увеличи износа на мека пшеница и ечемик, като същевременно намали вноса на царевица и твърда пшеница. Секторът на маслодайните култури вероятно ще изпита намаление на вноса на слънчоглед и рапица, докато соевите зърна и бобовите култури се очаква да отбележат растеж. Освен това, с развитието на потребителските модели, трябва да има спад в използването на фуражи, свързани с производството на млечни продукти и месо. Прогнозира се нетният внос на захар да намалее, потенциално приближавайки се до балансиран търговски сценарий. Износът на млечни продукти се очаква да остане стабилен, докато секторът на птичето месо ще запази положителен баланс, с увеличаващо се производство, потребление и повече възможности за износ. На пазара на свинско месо както производството, така и потреблението ще намалеят, въпреки че износът ще остане стабилен.

Поради климатичните промени през годините има значителни вариации в добивите и производството, тъй като времето става по-малко предсказуемо. Не се очаква добивите в ЕС да се увеличат, а някои региони изпитват неблагоприятни климатични въздействия. Потребителите в ЕС, които стават все по-съзнателни и ориентирани към стойността, също променят своите предпочитания и поведение при покупка.

Страни кандидатки

Общата използвана земеделска площ (UAA) в Украйна е 42 милиона хектара, от които 32 милиона хектара са обработваема земя, като 26 милиона се използват за зърнени култури и маслодайни семена, а 6 милиона за други култури. Природните ресурси улесняват увеличаването на производството. От руската инвазия през 2022 г. насам, площта на културите е намаляла с 21%. БВП също е спаднал, а селскостопанският сектор изпитва намалени добиви поради ограничен достъп до земя, торове, гориво и работна ръка.

Украйна е основен износител на зърнени култури и маслодайни семена, като 8600 средни ферми (200 до 2000 ха) доминират производството на зърно, в допълнение към големите агрохолдинги, които контролират 12% от UAA. Животновъдният сектор на Украйна, основно фокусиран върху производството на мляко с месо като вторичен продукт, е видял спад в броя на говедата от 90-те години насам, отразявайки намалението на селските домакинства. За разлика от това, секторите на птичето месо и яйца са нараствали последователно поради прехода от селски домакинства към по-големи предприятия, въпреки че има спад по време на войната.

В бъдеще се очаква царевицата да замени пшеницата, като се премести на север, възползвайки се от благоприятните климатични условия и по-високите брутни пазарни приходи. Общата тенденция показва, че площта, посветена на маслодайни семена, ще се разширява за сметка на зърнените култури, водена от по-високата рентабилност поради по-ниските логистични разходи и по-силното търсене в съседните страни. Делът на слънчогледовите семена в сектора на маслодайните култури се очаква да намалее, повлиян от нарастващата площ на рапицата и соевите зърна.

Низходящата тенденция в общия брой на говедата се очаква да продължи довеждайки до спад в производството на месо, докато производството на мляко се очаква да остане относително стабилно. Производствените нива в пазарите на птиче месо и яйца се очаква да се възстановят до нивата от 2021 г. Всяко увеличение на производството би довело до увеличение на износа.

Потенциалното членство в ЕС предполага съответствие с производствените стандарти на ЕС. Тъй като има значителни разлики в използването на пестициди и торове между Украйна и ЕС, това би повлияло на разходите за производство на култури и животни.

Селскостопанският сектор е много важен за страните от Западните Балкани (Албания, Черна гора, Северна Македония, Сърбия), като представлява от 8% до 20% от икономиката на всяка страна. Селскостопанската търговия в тези страни нараства, както и добивите и продукцията. Общото производство на култури е ограничено в Западните Балкани поради ограниченията на обработваемата земя, с изключение на Сърбия. Албания и Сърбия имат най-високите добиви на зърнени култури в региона, съответстващи или надвишаващи средното за ЕС. Млечният сектор има значителен дял в селскостопанската продукция. Добивите на плодове и зеленчуци са по-близки до средното за ЕС, като Албания и Северна Македония се специализират в тези култури. По отношение на търговията, Сърбия се откроява като единственият нетен износител, с добре развити сектори на маслодайни семена, зърнени култури, плодове и ядки. Освен това, Сърбия реекспортира от съседните страни.

Страните от Западните Балкани

Страните от Западните Балкани могат да се очаква да постигнат стабилен напредък в селскостопанското развитие, секторната конкурентоспособност и управлението. Постоянните инвестиции, увеличената търговия и подобрената логистика вероятно ще подобрят търговските резултати. Добивите на краве мляко и зърнени култури имат потенциал за подобрение, докато плодовете и зеленчуците, както и високите добиви от животновъдството, могат да предложат възможности за износ. Относителното конкурентно предимство в някои селскостопански продукти може да бъде използвано за подобряване на търговията: преработени малини в Сърбия, висококачествено вино в Северна Македония, агнешко месо в Черна гора.

Западните Балкани се сблъскват с нарастващи предизвикателства, свързани с климатичните промени, и са особено уязвими към екстремни суши, наводнения и горски пожари. Инфраструктурата остава основно препятствие за подобряване на търговията. Липсата на хладилни вериги, висококачествени пътища и водни пътища негативно влияе върху износа. Необходимо е да се подобри ефективността на работата на консултантските и инспекционните служби, за да се избегнат ситуации, при които много продукти са отхвърлени на границите поради несъответствие с стандартите на ЕС. Стимулирането на инвестициите е необходимо за преодоляване на тези недостатъци.

Основни възможности и заплахи, идентифицирани от експертите за специфични селскостопански пазари

Зърнени култури и маслодайни семена

С климатичните промени, които водят до по-голяма променливост на добивите и с прогнозираното стабилно или дори намаляващо търсене на фуражи в ЕС поради по-ниското производство на месо, Украйна има капацитета да играе значителна роля в допринасянето за продоволствената сигурност на ЕС и света. Това ще зависи от наличието на земеделска земя в Украйна, наличието на работна ръка, нивото на инвестиции в торове и съоръжения за прибиране на реколтата, както и от способността на Украйна да развие добре функциониращи вериги за доставки за износ. Растящите пазари в Африка и Азия могат да предложат по-атрактивни възможности от ЕС в бъдеще, дори ако Украйна стане член на ЕС. Това зависи особено от способността на украинските фермери да намалят съществуващата разлика в качеството между украинските и европейските продукти.

Месо

Уроците от предишните разширявания показват, че производството на птиче месо се премести в източните държави членки и до известна степен в южните. Това не беше случаят със свинското месо, тъй като източните държави членки не можаха да получат пълен достъп до международния експортен пазар поради АЧС. Говеждото месо винаги е било малък пазар в източните държави членки. Украйна вече е преминала от нетен вносител на птиче месо към износител, благодарение на силно консолидираната и интегрирана индустрия. Цените на производството на птиче месо в Украйна са близки до тези в Бразилия. Достъпът ѝ до зърнени култури, маслодайни семена и близостта до пазарите позиционират Украйна като потенциален водещ нискобюджетен производител в ЕС. Сърбия също показва потенциал за развитие на своя сектор на птиче месо. Достъпните цени на земята могат да привлекат инвестиции от Западна Европа за развитие на говеждата индустрия на Украйна. Месният сектор в други страни кандидатки може да се очаква да се възползва от увеличено финансиране за модернизация, подобно на динамиката в Централна и Източна Европа по време на предишните разширявания.

Плодове и зеленчуци

Разширяването може да създаде възможности за производителите на плодове и зеленчуци в ЕС, тъй като икономическият растеж в страните кандидатки ще донесе нови клиенти. Разходите за производство в страните кандидатки са значително по-ниски от тези в държавите членки на ЕС, но качеството и фитосанитарните стандарти не са сравними. Преодолявайки препятствията, свързани с машините и експертизата, и използвайки благоприятните климатични условия и плодородната почва, в страните кандидатки може да се развие конкурентен сектор на плодове и зеленчуци, в зависимост и от управлението след прибиране на реколтата и инвестициите в логистична инфраструктура за подобряване на качеството на продуктите. Някои от чувствителните плодове, предимно от Украйна, включват круши, ябълки, пъпеши, грозде, ягоди, кайсии, сливи и череши. Що се отнася до зеленчуците, забележителни са зеле, лук, краставици, чесън, чушки, патладжани и тикви. Опитът от минали разширявания показва, че производството в страните кандидатки може да се насочи към стандартното производство, докато настоящите държави членки на ЕС ще се фокусират върху премиум продукти.

Млечни продукти

Перспективата за присъединяване на Украйна към ЕС може да създаде възможности за млечния ѝ сектор да привлече чуждестранни инвестиции, въпреки че той все още е основно движен от украински капитал, и да увеличи своята продуктивност и качество. Индустриалните млечни ферми в Украйна имат годишно производство на мляко на крава малко под средното за ЕС, като приблизително 50% от тяхното мляко отговаря на стандартите за качество на ЕС. Останалата част от млечния сектор обаче е основно насочена към самозадоволяване. Подобно на предишните разширявания, се очаква този тип производство да изчезне.

Като цяло, интеграцията на украинския млечен сектор се разглежда като взаимно изгоден сценарий.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини