Това казва директорът на Института по декоративни и лечебни растения доц. д-р Надежда Запрянова.
Тази година климатичните условия и на нас ни поднесоха изненада, казва директорът на Института по декоративни и лечебни растения доц. д-р Надежда Запрянова.
Според нея макар че цветята се отглеждат на поливен режим и не може да се каже, че засушаването им се е отразило чак толкова сериозно, то високите температури са стресирали и немалко цветни видове.
Питаме я дали това означава че ще се зададе промяна и в сортовия състав и видовете?
Да, може би ще се наложи да има промяна във видовете. Търсенето ни показва, че ще се наблегне на такива, които са по-сухоустойчиви и ще искат по-малко вода.
Но и сега сред клиентите ни има хора, които търсят такива видове, това са предимно любители и производители, които искат да имат много цветя, но не обичат много-много да поливат.
Давате ли консултации?
Да, каквото и да търсят клиентите, нашият екип винаги е насреща, дава винаги полезни и подробни съвети и пълни консултации, така че всеки, който търси цветя и други декоративни може да се обръща към института.
А как стои въпросът с билките?
И тях не можеш да ги оставиш без поливка, но билките са си билки, не можеш да ги насочиш към по-сухи условия ей така. Затова най-вероятно и при тях селекцията ще върви към възможности, които да ги направят някои от тях по-сухоустойчиви.
В държави, сходни с нашите условия и проблеми вече работи ли се по създаването на нови сортове?
Да, работи се за създаване на по-устойчиви на новите климатични условия. А ние тук ще можем да ги използваме, като ги интродуцираме и евентуално после влязат в селекционните ни програми.
За много хора ли цветарството и билкарството са сериозни бизнеси?
Да, това е добър бизнес за немалко хора, които произвеждат декоративни растения и е широкообхватен, защото започваме от декоративни храсти и дървета и стигаме до онази малката теменужка, и всеки от видовете има своето място и своята технология.
А фермери, които по новите бизнес схеми биват съветвани да опазват ландшафта и да използват покривни култури, търсят ли ви?
Да, имаше предложение с един институт към БАН да им създадем проект за такива растения. Можем да работим и по такива проекти.
Въпросът е, че нашият институт е малък и когато става дума за по-крупно или европейско финансиране, не можем сами, затова се включваме към проекти. Сега имаме съвместен проект с Агробиоинститут, в който една част от резултатите ще излязат при нас и от наши специалисти.
Отделно дейността ни по научно-приложното обслужване е насочена към участия в изложби, провеждане на семинари, консултации с любители и производители на цветя, издаване на информационни и рекламни материали, поддържане на демонстративно-показни насаждения и др.
Където участваме посетителите с интерес посещават щанда на института поради: представената висококачествена и разнообразна продукция от посевен и посадъчен материал, разсади, листно-декоративни и цъфтящи саксийни видове, флорални аранжировки и др., и поради компетентните консултации, които получават.
Любителите цветари и професионалисти харесват и търсят предлаганата от института цветна продукция. Установяваме бизнес контакти за бъдещо договаряне за производство на цветна продукция и за консултации и проекти в областта на озеленяването.