Германските производители на моркови тестват ефективността на борбата с плевелите с помощта на първия прототип на пръскачка за топла вода с изкуствен интелект. В първоначалното развитие плевелите получават порция вряла вода, а култивираните растения получават защитен студен душ.
Мануела Бексман и Карл Бокхолт пишат за това в статия, публикувана в германското онлайн списание Agrarheute: „Плевелите са голям проблем, особено в биологичното земеделие. Например, плевелите в органичните моркови трябва да се плевят на ръка, което е трудно и скъпо. Затова изследователите и предприемачите работят за разработване на екологично чисти машинни методи.
Базираният в Касел стартъп Tiefgrün Precision Weeding, в сътрудничество с базираната в Оберхаузен Pheno-Inspect, разработи машина, която попарва плевелите с гореща вода. Това съобщава Федералният екологичен фонд на Германия (DBU), който подкрепи проекта за около 288 хиляди евро.
Проектът е част от националната инициатива за финансиране на DBU за предотвратяване на използването на пестициди, която е в сила от 2020 г. насам. Целта на инициативата е да се разработят ресурсо- и енергоспестяващи нехимични методи за растителна защита и по този начин да се намалят остатъците от пестициди в околната среда.
Първоначално Тифгрюн се фокусира върху отглеждането на моркови. Този зеленчук расте доста бавно, особено в стадия на младото растение, когато плевелите растат много по-бързо и се конкурират за светлина, хранителни вещества и вода. Въпреки това, изваждането на плевели от органични моркови на ръка изисква много усилия и прекомерен труд. Ето защо стартъпът е разработил алтернатива на машината.
„Нашата машина записва растенията с камера, докато се движи из полето“, казва основателят на стартъпа Ян Волф в съобщение за пресата на DBU. „Изкуственият интелект различава плевелите от морковите в реално време. Въз основа на анализа на изображенията, нежеланите растения се попарват с кратка струя гореща вода. В същото време морковите се напръскват със студена вода, за да се предпазят.“
Улф е убеден, че методът с гореща вода е много ефективен, точен и безопасен, когато се използва правилно: „Сигурно задвижван от самообучаващо се разпознаване на изображения, базирано на изкуствени невронни мрежи, той може значително да намали плевелите.“
В момента Tiefgrün тества прототипа във ферма за органични зеленчуци с площ от 35 хектара в района на Ниенбург ам Везер, един от основните райони за отглеждане на моркови в Долна Саксония. Долна Саксония има втората по големина площ за отглеждане на моркови на открито в страната, покриваща площ от около 2000 хектара, след Северен Рейн-Вестфалия с площ от около 4300 хектара.
Според Федералната статистическа служба през 2023 г. 15 процента от площите за отглеждане на зеленчуци в Германия са били отглеждани органично, тоест без химически пестициди, казва генералният секретар на DBU Александър Бонде. „Методът за гореща вода без пестициди е икономически интересен и следователно може да се използва дори при конвенционалното отглеждане на моркови“, добави той.
Улф също е убеден, че „методът на врялата вода“ е обещаващ. „Разработката срещна оживено търсене“, каза той. Освен това функционалността на машината трябва да бъде разширена за използване върху други култури, като цвекло. Дронът може да бъде видян догодина на националното изложение в Германия Eco Field Days 2025.“