В стремежа си да овладее високата инфлация на основните хранителни продукти, правителството в Румъния планира да продължи действието на въведения през август 2024 г. таван на надценките за 14 основни земеделски стоки. Според румънския модел, преработвателите и търговците на дребно могат да начисляват максимум 20% надценка върху основните хранителни стоки, а вносителите – до 5%. Мярката цели да облекчи потребителите, но продължава да се анализира дали ще има дългосрочен положителен ефект върху цените и достъпността на основните земеделски продукти.
Подобна мярка беше обсъждана и у нас, но според българските фермери тя не би била ефективна. Те смятат, че усилията на държавата трябва да бъдат насочени към решаването на по-сериозни проблеми.
Повече възможности за пазар вместо ограничения
Фермерите настояват за повече подкрепа от страна на държавата, за да могат да продават продукцията си на общински и областни фермерски пазари. Според тях, ограничаването на цените може да доведе до негативен ефект, принуждавайки търговците да предпочитат вносни стоки. „Необходима е подкрепа за фермера, за да преработва продукцията си и да я предлага на българския пазар, вместо да се създават закони за ограничаване на цените,“ отбелязва Тодор Ванев, управител на ферма „Ваневи“.
Борба с контрабандата
Според Младен Радев, собственик на ферма „Ферматъ“, пазарът трябва да бъде свободен, а цените – определяни от търсенето и предлагането. Ограничаването на надценките би могла да попречи на продукцията на българските производители да достига до пазара и купувачите. Той подчертава, че проблемът с контрабандния внос влияе сериозно на българските фермери и изразява надежда, че държавата ще предприеме мерки за справяне с него, вместо да ограничава цените.
Контрол на търговските обекти
Живка Гроздева, председател на Асоциацията на овощарите в България, също подчертава важността на подобрения контрол над условията за съхранение и продажба на продукцията. Според нея, липсата на регулации и адекватен контрол в малките търговски обекти е пречка за развитието на българското производство.
Увеличението на цените е неизбежно
Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, заявява, че регулирането на цените няма да има положителен ефект. Според нея всякакви опити за ограничаване на цените ще доведат до дефицит и спад в качеството на стоките. Тя допълва, че е важно да се вземат предвид глобалните фактори, като напрежението в Украйна и покачването на цените на петрола, които също оказват влияние върху поскъпването на храните.