Напролет цените на зърнените култури вероятно ще се повишат, но не твърде много. Това е част от прогнозата на специалистите от Strategie Grains, направена по време на Осмото издание на Зърнена академия, която започна днес в Златни пясъци. Земеделеца.бг е медиен партньор на събитието. Световните запаси на всички култури са на исторически ниски нива, но не се очаква значително повишение на цените, защото в момента те и без това са на високи нива в сравнение с годините назад, а по-нататъшното им покачване, води до намалявенe на търсенето.
Осмото издание на Зърнена Академия стартира днес в INTERNATIONAL Hotel Casino & Tower Suites в Златни пясъци, Варна. Събитието привлече значителен интерес от търговци, фуражопроизводители и крайни потребители на зърно.
Текущите икономически загуби в сектора е малко вероятно да бъдат компенсирани, а застраховките и финансовите инструменти ще стават все по-важни и дори задължителни за баланс на управлението на риска на земеделците и търговците, каза по време на форума Луиза Горбан от Трансилванския транспортен хъб. Но е важно да се говори за пазари и стратегии, за обединяване, а не за проблеми. Точно каквато е и целта на форума.
Началото на „Големият разговор за българската зърнена индустрия“, поставено в предишното издание, ще продължи с Епизод 2, където ще се задълбочи в представянето на още гледни точки и намиране на още допирателни между различните участници във веригата на зърнения бранш.
Пазарът на зърнени култури и растителни масла продължава да бъде динамичен и силно повлиян от множество фактори. Това показват данните от последния анализ на Argus AgriMarkets, компания, специализирана в предоставянето на информация и анализи за пазарите на селскостопански продукти. Анализът бе представен на стартиралата Зърнена Академия 2024. и включва няколко ключови тенденции:
Пшеница: Несигурност и предпазливост
Цените на пшеницата в Европейския съюз (ЕС) паднаха, повлияни от спада на фючърсите в Париж и Чикаго. Търговците са предпазливи заради сушата в САЩ и Бразилия, но все още не са склонни да сключват сделки на по-ниски цени.
Фуражни култури: Пазарът следи метеорологичните условия в Америка
Пазарът на фуражни култури е силно зависим от метеорологичните условия в основните производителни региони. Сушата в САЩ оказва натиск върху цените на царевицата, докато подобни условия в Бразилия могат да забавят развитието на реколтата и да доведе до по-ниски добиви.
Царевица: Смесени сигнали
Пазарът на царевица е разделен. От една страна, сушата в САЩ подкрепя цените, а очакванията за закупуване от китайските резерви също оказват натиск върху цените нагоре. От друга страна, слабата реколта в Бразилия и несигурността около бъдещите добиви създават известна предпазливост сред търговците.
Соеви зърна и растителни масла: Силно търсене от Китай
Търсенето на соеви зърна и растителни масла остава увеличено, особено от страна на Китай. Премиите за соеви зърна от САЩ са се увеличили значително, което показва, че Китай продължава да бъде основен купувач. Цените на палмовото масло са достигнали най-високите си нива от юли 2022 г. поради намаляването на запасите.
Темата на дискусиите е оформена от последните геополитически конфликти и глобалната икономическа нестабилност – „Пазарите на ръба между нарастващите страхове от рецесия и очаквания нов суперцикъл в стоките. Повишена ефективност на веригите за доставки и усъвършенстване на земеделските практики“. Програмата на конференцията ще предостави отговори на въпросите, произтичащи от тази богата тема, като обхване всички аспекти, с които се сблъскват участниците в зърнения сектор в България, Румъния, Сърбия, Турция, Гърция, както и тези извън Балканите и Черноморския регион.
При старта на Зърнена Академия 2024 стана ясно, че докато Казахстан отбелязва рекордни добиви, Черноморският регион се бори с най-слабата реколта на слънчоглед от десетилетие.
Своеобразната кръгла маса и обсъждането, отчитащо и новите развития и реалности, с които допълнително ни предизвиква сезон 2024, ще бъде направено в този следобеден панел от програмата заедно с видни представители на няколко водещи компании от различни подсектори на бизнеса.
Фермерите са представени от Виктор Ромбаут, Земеделски производител / Изпълнителен директор в Агро Цар Петрово, който ще покаже неговата стратегия за адаптация и оцеляване в променящите се условия. Венцеслав Славов, Предприемач и собственик / Изпълнителен директор на Аякс Груп, България ще говори за верига на стойността в свиневъдството – от изкупуването на зърнени култури до преработката им във висококачествен фураж и ефективното изхранване на животни.
Калин Йонов, Главен изпълнителен директор на Лулис Мел България и Координатор по покупките на пшеница в групата на Loulis Food Ingredients Group, Гърция ще обясни каква е формулата за успеха на мелничарите. Преработвателите на маслодайни култури ще бъдат представени от Светломир Тодоров, Предприемач и основател на Кехлибар, Агрия груп холдинг, който ще разкаже какви са предизвикателствата пред маслопреработката и има ли печеливша стратегия за действие.
Магда Боянова, Изпълнение на договори / Пълномощник за България, Кофко Интернешънъл, България ще представи визията на свързващото звено между всички тях – търговците. Тя ще отговори дали има нови тенденции на пазара на зърно или просто реколтата е лоша.
Петър Кировски от Министерството на земеделието и храните ще допълни този панел с институционален поглед върху пазарите – участниците в Зърнена Академия 2024 ще разберат какви са прогнозите на МЗХ за производството през следващите години и как заложената визия на ОСП след 2027г ще повлияе на сектора.