Той започва с 2 държави, но има много предизвикателства, обясни експертът Теодор Маринакис от Соя Хеллас – Гърция, на Зърнена академия 2024
ЕС става все по-зависим от вноса от трети страни
Според Теодор Маринакис, който е специалист с много голяма натрупана експертиза по отношение на твърдата пшеница, това е уникална и интересна култура, която си остава по-трудна за търгуване.
Нейният пазар е по-малък – около 35 млн.тона. Този пазар започва с влиянието на две държави – Канада – като лидер на предлагането, и Италия – като лидер на търсенето.
Канада произвежда 20% от световното производство и по-голямата част изнася, като „хваща“ 60 на сто от световния износ, докато Италия внася 80% от вноса на твърда пшеница в ЕС.
Пазарът на твърда пшеница се характеризира с големи колебания в последните години, заради суша и реколта под очакваната в Канада, казва Маринакис, но в последната година се отличава със стабилност.
Според него премията се движи в рамките на 60-80 долара на тон, поради колебанията в цените, като тази премия би могла да се увеличава различно от 30 до 170 долара.
Тъй като при твърдата пшеница няма налични инструменти за хеджиране, търговецът трябва да се ориентира сам, което е сложно. По тази причина и най-опитни търговци са били изненадани сериозно 2 пъти в рамките на месец, посочи той като пример. Това е станало юли 2023 г., когато пазарът рязко се е увеличил заради бури в Италия и новини от Канада за слаба реколта – цените от 280 долара скочили рязко до 450 долара. Изведнъж Турция е разрешила износ на твърда пшеница, което е станало за първи път от 70 години и цените рязка са паднали със 130 долара само за няколко седмици. Разказвам това от миналия юли, за да се разбере какви са предизвикателствата при търговията на тази стока и при липсата на инструменти за хеджиране, казва Маринакис.
Според него сега пазарът е сравнително стабилен, очаква се, че производството в основните страни износители да бъде 22,7 млн т, с 16% повече от миналата година. И цените сега са относително стабилни.
ЕС не си е самодостатъчен за тази продукция и трябва да внася
Относно бъдещето на твърдата пшеница в ЕС, експертът казва, че очевидно площите намаляват и общността става все по-зависима от вноса от трети страни. Затова според него договорното земеделие би помогнало за логично увеличение, както и да бъдат подпомогнати по-добре местните фермери.