Мелничарите са водещата сила в турската зърнена търговия

Все повече държави ще правят мелнични мощности, за да изнасят не зърно, а брашно и тестени изделия, каза турският представител на Зърнена академия Намик Парлак

 Мелничарите са водещата сила в турската търговия, хлябът и брашното са изключително важни за нашето ежедневие и са стратегическа стока за турското правителство. Суровината за хляба съответно е стратегически продукт.

Това разказа на членовете на Зърнена академия 2024 Намик Кемал Парлак от Miller Magazine.

Според неговия анализ площите с пшеница в Турция днес са малко над 7 млн.ха.

Турският зърнен борд играе изключително важна роля в държавата и взима ключовите решения

Последните цифри, който е изнесъл икономическият екип на борда показват, че държавата има прибрана  голяма реколта – 22 млн. т пшеница този сезон, 8,2 млн. т ечемик, 8,3 млн.т царевица, 2,3 млн. т слънчоглед, 174 000 т соя.

Турският зърнен борд е докладвал, че приключва сезона с големи реколти, благодарение на което има  огромни запаси, особено от пшеница, в силозите си, които общо се равняват на 3-4 млрд. долара.

В Турция има забрана за износ на брашно, а сега износът на пшеница  e разрешен на контролирана основа.

Според данните на зърнения борд за октомври:

Цената на пшеницата варира от 220 до 270 долара за тон

което зависи от качеството, мястото и съхранението.

Турските мелничари, както е известно, се оплакват нееднократно, че на техният експорт са ударени спирачки и наскоро са поискали отново от борда да вдигне напълно забраната. Това не се случи и бе допуснат само частичен експорт, казва Парлак.

Турция има 600 мелници с 30 млн. т капацитет, от който над 65% е използваем. Турция е световен лидер по износ на брашно в 160 държави.

3 млн. т брашно изнасят всяка година турските мелници и печелят от това над 1 млрд. долара.

Макаронените изделия и т.нар. паста стават много динамичен сектор в Турция

Имаме над 25 фабрики, а прогнозата до края на 2026 г. е държавата ни да има и 8 нови завода, с което да се  достигне 3,7 млн.т обем – тоест ще станем производителят с най-голям капацитет в света. За турските мелници сега се очаква, че консолидацията ще продължи и които бизнеси могат да се адаптират, те ще оцелеят.

Намик Парлак разказа на Зърнена академия и това, че Турция днес има и своите опасения за международните пазари на брашно. Защо е така?

Турция сега изнася 60% от брашното за Ирак, Сирия, Судан. Но в  Судан и Йемен започваме да губим, защото Египет вече изпраща за там. Турция се притеснява и от пазара си в Ирак, защото като един от най-големите вносители на брашно сега Ирак се канел да създава свой собствен мелничен капацитет.

Следващите опасения на турските производители са от това, че и Русия е започнала да модернизира своята мелничарска промишленост, давайки и стимули за целта, а Русия е най-големият ни конкурент, казва Парлак.

Турските производители на брашно продължават да притискат правителството да вдигне забраната, но не мисля, че това ще стане скоро или много преди началото на 2025 г.,  казва специалистът.

Модерни и печеливши с нови тенденции

Турската хлебна промишленост сега гони 2 нови и модерни тенденции, които ще следва. Ще акцентира на макаронени тестени изделия, и освен това на замразени паста, юфка и др.

Държавата декларира, че ще се опитва да става лидер в производството на здравословни храни, както и да произвежда брашно и от други култури, като бобовите.

Маржът на печалбите

За него Парлак обясни, че мелничарският бизнес в Турция влага за суровините, с които работи 84% от разходите си. Мелничарите давали следващите 10% за ел. енергия, а маржът на печалбата им е 4-5%.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини